
"Pít tepelně neošetřené mléko je nebezpečné zejména pro těhotné a kojící ženy, infekce se může totiž přenést na plod, respektive na dítě," sdělila na tiskové konferenci Tetra Paku vedoucí Nemocniční hygieny z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Antonie Bořkovcová. V neupraveném mléce se totiž mohou vyskytnout bakterie způsobující průjmy, listeriózu nebo salmonelu. Lékař Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost navíc řekl, že lidé jsou nyní mnohem choulostivější než v minulosti a zejména mladším ročníkům může neošetřené mléko stejně jako jiné syrové potraviny způsobit zdravotní obtíže.
PSALI JSME: Sídliště v Brně láká zemědělce na mléčný automat a trh
Zástupci zemědělců i prodejců mléčných automatů se pokusili na uvedenou tiskovou konferenci proniknout, nebyl jim však umožněn vstup do sálu. Pořadatelé na ně dokonce přivolali policii. Přítomný prezident Agrární komory Jan Veleba následně tiskovou konferenci označil za účelovou akci Tetra Paku s cílem poškodit prodejce čerstvého mléka. Farmáři přímým prodejem mléka totiž začínají pro obalového giganta být konkurencí. "Já to považuji za skandální," uvedl Veleba, kterého rozhořčila zejména účast představitelů české státní správy na tiskové konferenci pořádané nadnárodní firmou.

Čerstvé mléko od farmářů není nijak technologicky zpracováno, proto je jeho trvanlivost jen zhruba do tří dnů. Tepelně neupravené mléko z automatu je před konzumací potřeba převařit, kromě nežádoucích mikroorganismů se tak ale zničí i zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení. Čerstvé mléko má zpravidla vyšší obsah tuku a je použitelné i na domácí výrobu tvarohu, másla nebo sýru.
PSALI JSME: Hygienici radí, jak na čerstvé mléko z automatu
Naproti tomu pasterované nebo trvanlivé mléko prošlo tepelnou úpravou, díky níž v něm byly zničeny téměř všechny choroboplodné zárodky. Při pasterizaci se však v mléku zničí také zhruba 20 procent vitaminů. Podle Jany Laštovičkové z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje by lidé k syrovému mléku měli přistupovat stejně jako k syrovému masu a vejcím. Syrové mléko by měli tepelně zpracovat ihned po přinesení domů, a ne až těsně před konzumací.
Mléčné automaty začaly v Česku rychle přibývat od loňského podzimu, nyní jich funguje více než 100. Při přímém prodeji mléka zákazníkům farmáři zpravidla utrží dvojnásobně více, než když je prodají mlékárně. Mlékaři zatím automaty nepovažují za větší konkurenci. Farmářům na Vysočině klesl v posledních dvou měsících prodej mléka z automatů asi o třetinu. Odliv zájemců přičítají mediální kampani o možné škodlivosti čerstvého mléka. Podle prvních kontrol, které v kraji provedli veterináři, však bylo mléko v pořádku.
Ilustrační foto: Jan Šilpoch, Jan Zatorsky