Výročí konce války: zájem přitáhly spíše ukázky bojů

Domácí
8. 5. 2007 16:50
bez popisku 9201
bez popisku 9201

Většinou za malého zájmu občanů se konaly oficiální oslavy státního svátku České republiky, při němž si lidé připomněli 62. výročí ukončení druhé světové války. Více jich přišlo na slavnostní slib nových vojáků české armády na Pražském hradě a zejména pak na akce, při nichž nadšenci předvedli rekonstrukci bojů z konce dosud největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Jen několik desítek občanů přišlo dopoledne k Národnímu památníku na pražském Vítkově, kde oběti války uctili prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a další politici, kteří položili pod jezdeckou sochu Jana Žižky věnce a sledovali slavnostní nástup a pochod čestné stráže. Na nezájmu Pražanů o tuto oficiální akci se zřejmě podepsalo i "aprílové" počasí - těsně před jejím začátkem se totiž spustil hustý liják.

Větší zájem měli lidé o slavnostní přísahu nových profesionálních vojáků na Hradě, kde slib věrnosti složilo 248 začínajících vojáků z výcvikové základny ve Vyškově. Hlava státu dnes na Hradě též povýšila do generálských hodností čtyři důstojníky včetně ředitele civilní rozvědky a kontrarozvědky Jiřího Langa. Politici, vojáci, veteráni, sokolové i další hosté si oběti nacistické okupace připomněli rovněž u památníku druhého odboje na pražském Klárově.

Větší zájem měli lidé i o akce, při nichž nadšenci připomněli konec války ukázkami dobové techniky a rekonstrukcí tehdejších bojů. Kolona zhruba 20 vojenských historických vozidel z období války přijela odpoledne z Hořic na Jičínsku do Velichovek na Náchodsku, aby připomněla podobnou cestu amerických vojáků z května 1945. Američané tam tehdy chtěli jednat s Němci o kapitulaci. Po položení věnců k pomníčku americké armády se v areálu lázní před zraky diváků strhla půlhodinová bitva několika desítek Američanů s Němci. Bojová ukázka byla však jen fiktivní a nepředstavuje žádnou historickou událost, protože americká armáda ve Velichovkách ve skutečnosti nikdy nebojovala.

V pražských Dejvicích se odpoledne konal na počest konce války již třetí ročník kulturní slavnosti, jejíž součástí bylo mimo jiné vystoupení Posádkové hudby Praha, projekce filmu Kdyby tisíc klarinetů a vystoupení sólistů a orchestru Národního divadla. Ve vážnějším tónu se nesla akce v Brtnici na Jihlavsku, kde byla v místě zbořené synagogy odhalena pamětní deska připomínající osud místních občanů židovského původu.

Téměř 4000 lidí využilo "dne otevřených dveří" v sídle obou komor parlamentu v Praze a přišlo si prohlédnout jejich reprezentační a další prostory.


Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ