Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že ve vyjádřeních premiéra a předsedy ODS Petra Nečase začínají "prosvítat silně pravicové tóny, až extrémně pravicové". Sobotka to napsal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz. Tento názor zdůvodnil mimo jiné tím, že Nečas vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili v Ostravě proti kandidátovi ČSSD Antonínu Maštalířovi senátorku a starostku Mariánských Hor a Hulváků Lianu Janáčkovou (Nezávislí). Nečas kritiku odmítl.
Podle šéfa ČSSD tak Nečas v osobě Janáčkové protežuje do horní komory ženu, která politickou kariéru postavila na rasismu a xenofobii. "Jsou to hloupé výroky, které nestojí za to. Já jsem jednoznačně řekl, že podporujeme nesocialistické kandidáty," reagoval Nečas na slova opozičního lídra.
Fakt, že Nečas sympatizanty ODS vyzval k podpoře Janáčkové, rozladil i některé ostravské občanské demokraty. ODS totiž měla s Janáčkovou na komunální úrovni několik konfliktů, a navíc není prý zcela vyloučeno, že by výrok premiéra mohl stranu poškodit při vyjednávání o koalicích s ČSSD.
Janáčková uvedla, že si podpory premiéra váží. V minulosti Janáčková vyvolala kontroverze svým postojem k řešení otázek spojených s romskou menšinou. Podle Nečase je rozchod Janáčkové s ODS komunální a oblastní problém, v Senátu podle něj s ODS spolupracuje.
"Kandiduje na senátorku stále jako členka senátorského klubu ODS, patřila mezi hlasy, které volily pana prezidenta Václava Klause," uvedl. Vládní Věci veřejné na rozdíl od Nečase podpořily ve druhém kole senátních voleb v Ostravě kandidáta ČSSD Antonína Maštalíře. "Je to rozhodnutí suverénní politické strany. My se soustředíme na to, aby byla nelevicová většina v Senátu, aby nebyl oranžový Senát, a podle toho postupujeme," komentoval postoj VV předseda ODS.
Asi nejznámější kauzou Janáčkové je její iniciativa ze srpna 1997, kdy navrhovala schválení finanční pomoci Romům, kteří by chtěli odcestovat do Kanady, výměnou za vrácený dekret na byt a odhlášení z trvalého bydliště. Janáčková tehdy svůj návrh bránila tím, že "je to pomoc oběma skupinám lidí, které spolu nemohou a ani nechtějí žít".
Sobotka premiéra podezírá z toho, že hodlá pozici ODS vyztužit politikou, která byla dosud "hájemstvím extremistických uskupení typu Národní strany či Sládkových republikánů". Nečasovi přitom Sobotka vyčetl i údajnou podporu "kriminalizace zneužívání sociálních dávek".