Ministerstvo dopravy v kauze Kapsch nepochybilo. S tímto tvrzením vystoupil před parlamentní vyšetřovací komisí exministr dopravy Milan Šimonovský (KDU - ČSL). Komise kauzu vyšetřuje kvůli podezření z předražení dvacetimiliardové zakázky a problémům při zadávání výběrového řízení.
Šimonovský byl při vyšetřování klíčovým svědkem. Členové komise jej zpovídali zhruba tři hodiny. Exministr ale celou dobu působil svěžím dojmem a dokonce po dvou hodinách odmítl přestávku na občerstvení. "Jsem přesvědčen, že zadavatel (ministerstvo dopravy, pozn. red.), žádné pochybení neudělal," uvedl při výslechu Milan Šimonovský.
Od řady rozhodovacích pravomocí se ale před komisí distancoval a poukazoval na rozhodnutí tehdejšího vládního kabinetu či svého náměstka Jiřího Kubínka, popřípadě někdejšího ředitele odboru pozemních komunikací Jiřího Nouzy. "Já jsem se vyhýbal jakémukoliv jednání s případnými uchazeči," bránil se Šimonovský. Případ už na popud neúspěšných uchazečů o mýtné řešil správní soud i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žádná z institucí nenašla problém.
Vznik parlamentní komise prosadil šéf KSČM Vojtěch Filip. Návrh podpořili poslanci ČSSD a někteří zástupci zelených. Filip je přesvědčený, že mýtný systém je pro Českou republiku nevýhodný, a že Česká republika na něm bude finančně tratit. To ovšem zásadně odmítá bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský, za kterého vláda právě o této smlouvě a o tomto systému rozhodla.
Komise se od února, kdy vznikla, zatím sešla dvakrát. Původně přitom měla výsledek své práce oznámit již v červnu. Termín pro vyšetřování ale sněmovna, podobně jako u jiných komisí, prodloužila. Členové komise se musejí prokousat více než šesti tisíci stranami dokumentů. Mají čas na práci do konce roku. Hovořit chtějí s asi 25 svědky. V komisi mají po dvou zástupcích v všechny parlamentní strany.
Výběrové řízení na dodavatele mýtného systému vyhlásilo ministerstvo dopravy koncem června 2005. Tendr vyhrála s nabídnutou cenou 22 miliard korun rakouská firma Kapsch s mikrovlnnou technologií. Proti výsledku soutěže protestovali dva neúspěšní uchazeči. Jejich stížnost řešily soudy i antimonopolní úřad.
Foto: Jan Schejbal