Vyšetřování nepotvrdilo Kubiceho zprávu
24.04.2007 18:36
Tvrzení ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o tom, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy a je propojen s některými politiky, se nepotvrdila. K tomuto závěru dospěla zvláštní skupina Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), která analyzovala trestní kauzy zmiňované v takzvané Kubiceho zprávě. ČTK to sdělila tisková mluvčí zastupitelství Irena Válová. Poslanci navíc budou o zprávě jednat.
Šéf ÚOOZ loni v květnu, krátce před volbami, ve sněmovně řekl, že tehdejší premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ.
Mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová ČTK sdělila, že zprávu zatím policisté nemají oficiálně k dispozici. Také prý s nimi nikdo její závěry nekonzultoval. "I s odstupem roku považuje útvar krok ředitele předstoupit před poslance za opodstatněný," řekla ČTK Kosinová. Trvá také na tom, že během vyšetřování kauz uvedených ve zprávě byl na policisty činěn nátlak.
"V žádné z trestních věcí zmiňovaných v Kubiceho zprávě nebyl státní zástupce vykonávající dozor ve věci nejen nikým kontaktován v zájmu ovlivnit průběh trestního řízení, ale ani neobdržel podobný signál od policejních orgánů," uvedla v prohlášení Válová.
Na druhou stranu skupina zjistila, že vliv samotného zveřejnění zprávy na průběh trestního řízení byl v jednotlivých kauzách různý.
Různorodé závěry
"Zatímco některé orgány činné v trestním řízení vliv nezaznamenaly vůbec, jiné hodnotily vliv příznivě v důsledku ochoty svědků vypovídat," upřesnila mluvčí. V dalších případech se naopak kvůli zveřejnění zprávy přerušila komunikace mezi potenciálními pachateli. "Zvláštní pracovní skupina proto nemohla dospět v této věci k jednoznačnému závěru, neboť takový závěr by byl pouhou spekulací, nikoli odrazem reality," konstatuje materiál.
Zvláštní skupina již svou činnost ukončila. Válová však upozornila, že vyšetřování některých kauz uváděných ve zprávě dosud neskončilo. Pokud by se zjistily "nové skutečnosti", skupina by se jimi opět zabývala.
Podle mluvčí skupina neposuzovala politické důsledky zveřejnění Kubiceho zprávy ani to, zda jejím zveřejněním byl spáchán trestný čin. Možný únik zprávy od civilních osob stále vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Uzavřeno je naopak vyšetřování možného úniku informací z řad policie. Státní zástupce zjistil, že kriminalisté nespáchali trestný čin.
Zvláštní pracovní skupinu tvořili čtyři státní zástupci, kteří byli kvůli objektivitě a nezávislosti vybráni z Nejvyššího státního zastupitelství, z Vrchního státního zastupitelství v Praze a z Městského státního zastupitelství v Praze. "Členové skupiny museli v závěrech dospět ke shodě," uvádí se ve vyjádření.
Opozice prosadili jednání poslanců
Sociální demokraté a komunisté v úterý opět neuspěli ve snaze prosadit ve sněmovně zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi vzniku takzvané Kubiceho zprávy. Opozici se však podařilo do programu prosadit jiný bod, v jehož rámci dolní komora o Kubiceho zprávě jednat bude. Ministr spravedlnosti má totiž poslance informovat o závěrech skupiny Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Předseda klubu ČSSD Michal Hašek v reakci na závěry skupiny vyzval premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby se expremiérovi Jiřímu Paroubkovi a ČSSD jako takové omluvil za obvinění, která na jejich adresu vznesl před loňskými volbami. Topolánek to ale nemá v úmyslu. "Já nemám důvod, nevím, za co," řekl novinářům.
Paroubek prohlásil, že Kubiceho zpráva byla od začátku "účelově připravený prefabrikát", který měl ovlivnit volby ve prospěch ODS. Očekává, že Topolánek se za výroky, v nichž spojoval jeho a ČSSD s organizovaným zločinem, omluví. "Pan ministr vnitra (Ivan Langer) by měl odstoupit, protože je jasné, že za touto aférou, kterou lze dnes bez nadsázky nazvat Langergate, je on a poslanec Jan Vidím," řekl opoziční lídr.
"Nechtějte po mně, abych komentoval něco, co jsem v životě neviděl a znám to jen z doslechu," reagoval Langer. "Až si zprávu přečtu, tak se k ní mohu vyjádřit... Nejpochybnější na tom byla možnost, že Jiří Paroubek mohl nahlížet do spisu, kde byly rozhovory jeho politických oponentů i dětí. Vůbec netuším, proč to udělal," prohlásil Topolánek. Paroubek nahlížel do spisu ke kauze zveřejnění Kubiceho zprávy, jako poškozený na to měl zákonné právo.
ČSSD obviňuje ÚOOZ
Socialisté dlouhodobě obviňují ÚOOZ a jeho šéfa Kubiceho z toho, že nahrává ODS a snaží se ČSSD před volbami poškodit. Hovoří o ÚOOZ jako o politické policii. Útvar nařčení odmítá a za nesmysl ho označuje i ODS. Kubice předložil krátce před loňskými červnovými volbami brannému výboru sněmovny zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin už přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Část informací poté unikla do médií.
Socialisté podezřívají ministra vnitra Ivana Langra (ODS), že se na vzniku a úniku zprávy podílel, a obviňují ho, že se teď snaží zamést stopy. Langer naopak již dříve uvedl, že Inspekce ministra vnitra kvůli Kubiceho zprávě odposlouchávala 46 telefonních čísel nejen politiků, ale i lidí, kteří s případem neměli nic společného. Odpovědnost za to prý mají jeho předchůdce František Bublan a expremiér Paroubek.
Návrh, aby se sněmovna zabývala zřízením komise kvůli Kubiceho zprávě, neuspěl i kvůli tomu, že pro něj nehlasovali bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Naopak debatu o závěrech žalobců oba podpořili, a za současného křehkého poměru sil tím umožnili ČSSD prosadit tento bod proti vůli koalice.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.