Seznam jmen lidí, kteří mají na svědomí tisíce lidských životů a jsou zapsáni pomyslným zlatým písmem jako čestní občané českých měst, je o jedno jméno chudší. Vyškovští zastupitelé schválili odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi, který je považován za tamního rodáka. Jinde si kontroverzní jména mezi čestnými občany dále ponechávají, přestože to Konfederace politických vězňů kritizuje. V Lanškrouně mají svého Hitlera, v Chrudimi Stalina.
Gottwaldovo vyškrtnutí vítá předseda brněnské krajské organizace Konfederace politických vězňů Zdeněk Janík. "Je to stalinista a darebák. Ten tam nemá co dělat," uvedl. Pro vyškrtnutí hlasovalo 20 z 27 přítomných zastupitelů. Proti byli tři komunisti, další dva zastupitelé KSČM a dva ČSSD se hlasování zdrželi.
Komunisti Jan Procházka a Josef Machala přečetli připravená prohlášení, ve kterých návrh kritizovali. Procházka připomněl, že čestné občanství udělil tehdejší vyškovský národní výbor Gottwaldovi v listopadu 1945. Zastupitel Machala se zase přítomných ptal, zda díky odnětí čestného občanství Gottwaldovi bude město čistější, budou lepší chodníky nebo jestli budou lidé klidněji chodit do práce. "Do mrtvých se nekope," řekl komunista.
Podobný argument zajistil pokračování čestného občanství Lanškrouna Adolfu Hitlerovi. Namísto jeho výmazu totiž zastupitelé přijali prohlášení, že se od něj sice distancují, ale škrtat ho nebudou, protože udělení tohoto titulu považují za obraz tehdejší doby. Duo Gottwald - Stalin si mezi čestnými občany nechali v Českých Budějovicích. Tamní primátor Juraj Thoma rovněž argumentoval obrazem doby. Gottwald zůstal také čestným občanem Třebíče.
Většina měst se ale jmen zbavila. V Plzni vloni v červnu odejmuli čestné občanství Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému. Karlovy Vary se zase zbavily Adolfa Hitlera a Zlínští Klementa Gottwalda.
Foto: Jan Zatorsky