Vyslání vojáků k záchraně Čechů v cizině by mohlo být snazší

Domácí
4. 7. 2016 18:11
Bojová operace české armády (ilustrační foto).
Bojová operace české armády (ilustrační foto).

Vláda by mohla mít právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez toho, že by takovou misi musely schvalovat obě parlamentní komory. O podání návrhu změny ústavy, která by to umožnila, uvažuje členka branného výboru za ODS Jana Černochová, řekla.

O problému s nynějším zněním ústavy ohledně vysílání vojáků v těchto případech se debatuje už delší dobu. Antonín Seďa (ČSSD) uvedl, že jej projednával jako zástupce branného výboru na společném zasedání s poslanci ústavně-právního výboru, ústavními právníky a legislativci ministerstva obrany. "Dohodli jsme se na řešení problému a je jen otázkou, kdo předloží návrh změny ústavy. Podle mého názoru by to měla být vláda, a nikoli iniciativa opozice," řekl Seďa.

Černochová soudí, že nyní chybí odvaha se do ústavní změny pouštět vzhledem k tomu, že ve Sněmovně je už delší dobu několik návrhů změn ústavy, včetně vládního. Poslanci by se mohli snažit k předloze týkající se misí připojit jiné úpravy ústavy. Černochová uvedla, že návrh ohledně armády připraví, pokud budou z jiných stran záruky, že se k němu další změny přidávat nebudou.

Parlamentní schvalování zásahu vojáků v zahraničí kvůli záchraně českých občanů bez vědomí státu, v němž se nacházejí, si vyžaduje delší čas. Poslankyně poukazuje hlavně na to, že je veřejné a nelze je na rozdíl od rozhodování ve vládě utajit. Iniciativu hodlá přichystat přes léto.

Seďa řekl, že by základní myšlenku úpravy podpořil. "Ale s tím, že bude zachován princip konečného rozhodnutí Parlamentem," sdělil.

V branném výboru se už diskutovalo i o širších změnách příslušného ústavního článku o vojenských zahraničních misích. Jde i o případy účasti českých vojáků v operaci na zachování míru a bezpečnosti pod hlavičkou OSN, NATO nebo Evropské unie a o vyslání vojáků ke spolupráci s jiným státem v úkolu, který by plně nesplňoval parametry vojenského cvičení. Vláda může vojáky v těchto případech vyslat do ciziny nejvýše na 60 dnů, Parlament může následně rozhodnutí kabinetu zrušit, nebo naopak dobu nasazení prodloužit.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němeček Pavel

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ