Výsluhy budou, slibují zákonodárci záchranářům

Domácí
20. 8. 2011 18:07
Záchranáři budou mít nárok na výslužné, prosazují VV.
Záchranáři budou mít nárok na výslužné, prosazují VV.

Zastavíme odliv záchranářů, naplánovaly Věci veřejné. Záchranáři by měli mít nárok na výhody, kterých si už dávno dopřávají policisté či hasiči. Po patnácti letech služby dosáhnou na pravidelné ozdravné pobyty. Budou mít nárok na jednorázové odchodné. A na účty jim bude chodit dokonce takzvané výslužné. Změny znovu projedná zdravotní výbor v úterý.

"Chceme postavit zdravotnické záchranáře na úroveň hasičů a policistů. Jsou součástí integrovaného záchranného systému a mají velmi namáhavou práci – časově, odborně i psychicky. Takže by se měli těšit i stejným výhodám," vysvětluje jeden z předkladatelů návrhu – poslanec za Věci veřejné Jiří Štětina.

Změnu ovšem nemá obsahovat novela o zdravotnické záchranné službě, jak původně "vévéčka" chtěla. Vloží ji do zákoníku práce. "Peníze budou dávat zřizovatelé nebo by mohly jít i ze státního rozpočtu. Tolik by ho to nezatížilo," říká Štětina a neodpustí si poznámku: "Když můžeme posílat 460 milionů ročně na dvě soukromé letecké záchranné služby, proč nepustit 120 milionů na výsluhy?"

Radši k hasičům

Záchranáři.Záchranáři už po výhodách volají deset let. Zatímco policisté a hasiči odcházejí dříve do důchodu, mají delší dovolenou, dostávají příspěvky na rekreaci nebo takzvané odchodné, záchranáři nic z toho nemají. Absolventi medicíny se proto k sanitkám nehrnou. A zkušení záchranáři předčasně odcházejí.

"Většina absolventů chce skutečně k hasičům, kde budou mít nějaké výhody," potvrdil už dříve šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Zkušení záchranáři jsou podle něj schopni vykonávat svou práci jen do padesátky. Pak přestanou vysoké fyzické nároky zvládat. "Sehnat práci po padesátce lze přitom jen těžko. Jde nám proto o zabezpečení těchto starších věkových kategorií," přidává odborářka Dagmar Žitníková.

Sociální výhody by se ovšem měly týkat jen těch zaměstnanců, kteří pracují v terénu. Ve službě musí být minimálně deset let. Výslužné by mělo náležet záchranářům starším padesáti let, vyplácet by se mělo po odchodu ze zaměstnání. Šlo by o měsíční rentu, která by se podle počtu odpracovaných let pohybovala mezi 20 a 50 procenty průměrné měsíční mzdy.

V samotné novele zákona o zdravotnických záchranných službách předkládá Štětina i další změny. V systému budou moci zůstat soukromé záchranné služby, s nimiž původní návrh zákona, který měli poslanci na stole v červenci, nepočítal. Zákon také prodlužuje dojezdové doby záchranářů na místo z 15 na 20 minut. "Stalo se tak na základě požadavků z regionů, neboť zejména v horách byl v zimě problém dodržet zákonný dojezdový čas," řekl Štětina.

Autor: - ver -Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ