Vysokorychlostní průšvih za čtrnáct miliard

Domácí
21. 1. 2017 14:32
Optické kabely.
Optické kabely.

Budování vysokorychlostního internetu v Česku postoupilo do další fáze. Vláda konečně schválila Národní plán rozvoje sítí nové generace. Splnění dalších podmínek pro čerpání evropských peněz mají v rukou poslanci. Příprava však nabrala obří zpoždění.

Veškeré podmínky měly být splněny už před rokem. Nejpozději v polovině loňského roku se měly začít vypisovat první výzvy na čerpání celkem 14 miliard korun, které pro Českou republiku vyčlenila Evropská unie na výstavbu vysokorychlostní internetové sítě. Jenže nic z toho se dosud nestalo. Národní plán rozvoje sítí nové generace prošel vládou teprve v říjnu.

Kromě toho měla být už do konce roku 2015 do naší legislativy začleněna evropská směrnice o opatřeních ke snížení nákladů na budování těchto sítí. Příslušný zákon prošel teprve prvním čtením v dolní parlamentní komoře. "Další projednávání by mělo přijít v únoru," řekla TÝDNU Hana Továrková z Hospodářské komory ČR, která předsedá Sekci IT a telekomunikací.

Ministryně pro nerozvoj

Jednou z klíčových norem, v níž se má přenesení výše zmíněné směrnice projevit, má být novela stavebního zákona. Jeho důležitou součástí je takzvaná povinnost koordinace. Zjednodušeně řečeno, pokud se v nějaké obci bude kopat třeba kvůli potrubí, musí mít telekomunikační firma možnost vedle něj položit svou síť. Nyní je taková souhra pouze na libovůli stavebníka a obec mu to nemůže nařídit.

Podle nových pravidel by telekomunikační společnost hradila pouze vícenáklady, což by jí přineslo značné úspory. "Jak to ale bude fungovat v praxi, ukáže až čas, protože všichni - telekomunikační firmy, stavební úřady a samosprávy - se budou muset s novou legislativou teprve naučit pracovat," sdělil TÝDNU Rostislav Kocman, ředitel vnějších vztahů Výboru nezávislého ICT průmyslu.

Nový stavební zákon měl už nejméně půl roku platit. Procedura k jeho přijetí však dlouho vázla na ministerstvu pro místní rozvoj, které normu připravovalo. V rámci meziresortního připomínkového řízení obdržel úřad Karly Šlechtové (za ANO) na 2300 připomínek, z nichž bylo 1800 zásadních. Původní plány tedy vzaly za své a ministerstvo začalo operovat s posunutím platnosti až na letošní červenec. Šlechtová novelu stavebního zákona vládou protlačila loni v září, nyní předpis leží po prvním čtení v Poslanecké sněmovně.

Čtěte TÝDEN.* Mají ministři čisté svědomí?

* O co jde ve výstavbě sítí a jak je to s čerpáním dotací?

* Koho si premiér pozval na kobereček?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SE DOČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 23. LEDNA 1017.

Autor: Petr MusilFoto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ