Výzkum: většina lidí je proti radarové základně

Domácí
2. 3. 2007 14:56
bez popisku 4233
bez popisku 4233

S vybudováním americké radarové základny protiraketové obrany na území Česka nesouhlasí více než tři pětiny lidí, přesně 61 procent. Opačný názor má čtvrtina dotázaných, jak vyplynulo z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Téměř tři čtvrtiny respondentů, 73 procent, soudí, že o výstavbě radaru, který chtějí Američané postavit ve vojenském prostoru v Brdech, by měli rozhodovat občané v referendu. 19 procent lidí plebiscit o této otázce odmítá. V porovnání s průzkumem z loňského září, kdy byla respondentům předkládána podobná otázka týkající se obecně případného umístění základny v Česku, se podíl zastánců referenda o pět procentních bodů snížil při současném odpovídajícím vzestupu podílu odpůrců.

Se samotným vybudováním radaru podle CVVM rozhodně nesouhlasí 38 procent respondentů, opačný postoj zaujímá šest procent. Spíše nesouhlasí 23 procent a spíše souhlasí 19 procent dotázaných. Postoje veřejnosti k této otázce se podle sociologů příliš nemění. Loni v září se proti této možnosti vyslovilo 62 procent dotázaných, pro bylo 24 procent.

Záležitost přitom rozděluje i českou politickou scénu. Vládní ODS výstavbu podporuje, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s Evropskou unií. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsat referendum.

Z hlediska stranických preferencí má případné umístění radaru v Česku relativně vyšší podporu mezi příznivci ODS. Voliči ostatních stran myšlenku základny většinou odmítají, přičemž u ČSSD a zejména u KSČM je odpor relativně silnější než u obou menších stran vládní koalice. Obecně platí, že na pravolevé škále podpora zbudování radaru klesá zprava doleva.

Základna má podle analytiků větší podporu mezi muži, absolventy vysokých škol a dotázaných s dobrou životní úrovní. Proti jsou nejčastěji lidé starší 60 let, ženy a dotázaní, kteří životní úroveň své domácnosti vnímají jako špatnou.

Příznivci radaru většinou uvádějí, že by takový krok zvýšil bezpečnost a obranyschopnost země a že by základna znamenala ekonomický přínos. Odpůrci radaru nejčastěji argumentují možnými bezpečnostními riziky. Naprostá většina veřejnosti si podle sociologů myslí, že by případná výstavba americké radarové základny příznivě působila zejména na vztahy ČR s USA a v menší míře i na vztahy s ostatními členskými zeměmi NATO. Naopak pro vztahy s ostatními státy, pro suverenitu Česka a zejména pro její bezpečnost a bezpečnost jejích obyvatel by zřízení radarové základny mělo podle převažujícího mínění spíše negativní vliv.

Spojené státy tvrdí, že základna má zamezit potenciální hrozbě od států, jako jsou Írán či Severní Korea. Rusko však zastává názor, že se USA pouze snaží upevnit svou vojenskou moc v oblasti. Protiraketové střely chtějí Američané umístit v Polsku, další protiraketový radar by měl podle posledních plánů vzniknout také na Kavkaze.

Česká vláda oficiálně odpoví na americkou žádost o umístění základny zřejmě do konce března.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ