Vedoucí české národní jednotky Interpolu a důstojník policejního prezidia Pavol Mihál, který měl být před listopadem 1989 agentem komunistické Státní bezpečnosti, má negativní lustrační osvědčení na jméno Pavel Mihál. Zjistila to kontrola ministerstva vnitra, případ zveřejnily Lidové noviny.
"V žádosti o lustraci bylo místo Pavol uvedeno Pavel," potvrdil LN ministr vnitra Ivan Langer (ODS). "Zjištění je důvodem pro jeho odchod z Policejního prezidia," řekl LN na adresu Mihála policejní prezident Vladislav Husák; negativní lustrační osvědčení je totiž jednou z podmínek pro práci na Policejním prezidiu. Policejní prezídium ale zatím s konečným verdiktem ještě vyčkává, protože chce ověřit, že Mihál uvedl špatné křestní jméno už ve své žádosti, a že nedošlo například k pochybení úředníka.
Langer chce, aby se zpětně prověřila další lustrační oznámení. "Nechám si vysvětlit, jestli je možné prověřit všechna osvědčení. Pokud ne, budu trvat na tom, aby se zkontrolovala aspoň ta, co byla vydána pro policisty," řekl. Revizí pověřil policejního prezidenta Vladislava Husáka. Prověrka se má týkat zhruba 770 policejních funkcí, ředitelů útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, ředitelů správ krajů a jejich zástupců a ředitelů okresních ředitelství. Policie prověří také civilní zaměstnance policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení, řekl Husák. Každý už byl prověřen při nástupu, policie ale chce mít jistotu.
Mihál nedávno požádal o nové osvědčení, které prý bylo vydáno již 1. února. Důstojník je ale zatím v pracovní neschopnosti a podle zákona může výsledek lustrace znát pouze on. Poté, co dokument převezme, by ho měl bezprostředně, tedy první den nástupu do práce, předložit svému nadřízenému. "Zatím neznám konkrétní výsledek," řekl Husák. Pokud bude vše v pořádku, zůstane Mihál ve funkci. Pokud ale bude nové osvědčení pozitivní, bude muset odejít na funkci, kde není vyžadováno – tedy mimo policejní prezidium.
Možnost, že někteří bývalí spolupracovníci StB mohli využít podobného triku jako Mihál, v teoretické rovině připouští podle LN i ředitel odboru archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček, který se s podobnými případy už setkal. "Není to první případ, kdy pozměněná jména znamenala negativní lustrační osvědčení. Je potřeba zapracovat na kvalitním systému, který by upozorňoval na vzájemně si podobná jména," uvedl.
Podle Žáčka je ale ministerstvo schopno plošnou kontrolu lustračních osvědčení provést do jednoho měsíce. "Případné problémy a chyby mohly nastat u osvědčení vydávaných do roku 2000, kdy údaje o osobách například nebyly automaticky srovnávány s daty v centrálním registru obyvatel," vysvětlil Žáček. Touto kontrolou by se totiž zjistilo, že jméno Pavel Mihál se neshoduje s datem narození Pavola Mihála.
O spolupráci Mihála s StB informovala minulý týden Česká televize (ČT). Uvedla, že složku nového agenta Pavola Mihála, který dostal krycí jméno Emil, založil pracovník StB ve správě bojující proti vnitřnímu nepříteli 23. března 1984. Žáček uvedl, že založený svazek se zřejmě týkal vysokých škol, s největší pravděpodobností problematiky zahraničních studentů.
Podle Žáčka ale Mihálův spis už neexistuje, byl skartován v roce 1988 v souvislosti s tím, že osoba evidovaná v registračním protokolu byla přijata za příslušníka Sboru národní bezpečnosti. Archiv ministerstva vnitra zjistil pouze to, že ke konci roku 1992 byl stejný Pavol Mihál zaměstnán u Interpolu v hodnosti majora.
Po zveřejnění informací v ČT začal kauzu prověřovat bezpečnostní odbor ministerstva vnitra. Policejní prezident Husák uvedl, že Mihál vlastní negativní lustrační osvědčení a prošel také bezpečnostní prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Mihál požádal o nové lustrační osvědčení a bezpečnostní odbor ministerstva začal prověřovat, zda původní je v pořádku.
Podle ČTK byl trik s drobnou záměnou jména dříve poměrně často využíván. Lidé v žádosti o lustrační osvědčení například vynechali čárku nad jménem, a když upravené jméno nebylo nalezeno v seznamu spolupracovníků StB a dostali negativní osvědčení, jméno na dokumentu zpětně upravili.
Autor: ČTK
Foto: ČTK