Studenti na koleji, nájemníci v pronajatých bytech, lidé bydlící dlouhodobě v hotelu - ti všichni by v budoucnu znovu mohli zamířit na úřady, aby si tam povinně nechali zapsat adresu přechodného pobytu. Ministerstvu vnitra to v rámci připomínkového řízení k novele zákona o evidenci obyvatel doporučil Svaz měst a obcí.
Institut přechodného pobytu by podle Svazu zjednodušil evidenci obyvatel a také by umožnil, aby obce mohly efektivněji vybírat poplatky. "Pomohlo by to i u těch, kteří si nyní hlásí trvalý pobyt na městských úřadech. Ti podle něj reálně na úřadě nebydlí, a když jim přijdou třeba úřední obsílky, tak jim není kam je doručit. "Ten přechodný pobyt by umožnil toho člověka najít," konstatoval výkonný místopředseda Svazu Jaromír Jech.
Svaz měst a obcí svým návrhem reagoval právě na to, že roste počet lidí, kteří si hlásí trvalý pobyt na obecním úřadu. Ministerstvo vnitra se tomu chce bránit. Navrhuje, aby například ti, kterým je zrušen trvalý pobyt na něčí návrh a oni tak získají trvalou adresu na úřadě, ji zde mohli mít pouze po dobu dvanácti měsíců. Pokud budou vlastnit na území Česka byt či dům, budou si jej muset zapsat za místo trvalého pobytu. V případě, že jej nebudou mít oni, ale jejich manžel, partner, rodič nebo dítě, pak se po zrušení údaje o místu trvalého pobytu stane novým místem trvalého pobytu dotyčného člověka jejich dům nebo byt.
"Domníváme se, že tento návrh odporuje ve své podstatě právu zakotvenému v Listině základních práv a svobod," konstatoval předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Navrhované změny způsobí podle něj problémy zejména při přihlašování a odhlašování trvalého pobytu. V případě, že občanovi skončí trvalý pobyt na adrese sídla ohlašovny a bezprostředně se nepřihlásí jinam, přichází o možnost realizovat svá běžná občanská práva - nebude moci volit, bude mít nesprávné údaje v občanském průkazu a na žádném úřadě si nevyřídí běžné občanské záležitosti.
Ministerstvo vnitra se zatím k plánu starostů na obnovení přechodných pobytů nevyjádřilo. "Vypořádání připomínek bude teprve probíhat, a to na začátku ledna 2013," sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Teprve poté bude možné sdělit konkrétní stanovisko.
Pokud by se Svazu měst a obcí podařilo jejich plán prosadit, vrátila by se stav před rok 2000, kdy byla povinnost lidí hlásit se k přechodnému pobytu zrušena. Už o rok později ale způsobila problémy při výpočtu peněz za svoz odpadků. Občas probíhaly pokusy obcí nějak se se zrušením ním vyrovnat.
Například severočeská Krupka v roce 2009 vydala vyhlášku, podle které se jí museli nahlásit lidé starší patnácti let, kteří měli trvalé bydliště mimo tuto obec, ale pobývali v ní déle než 30 dnů. Často migrující lidi, kteří nejsou k zastižení pro účely doručování a účely jiné, přitom později před Ústavním soudem označila za "stínové občany", kteří tím, že mají trvalé bydliště v místě ohlašovny, jinde nebo vůbec, záměrně zneužívají nefunkčního zákona. To znamená, že neplatí neplatí například poplatky za komunální odpady. "Města je však musí ze zákona vymáhat a vzniká jim i několikanásobně vyšší ztráta než poplatek sám," argumentovala Krupka před soudem, který vyhlášku později zrušil. Dané osoby se podle Krupky v místě, kde se zrovna zdržují, porušují veřejný pořádek a páchají různé přestupky. Tito "stínoví občané" prý neplatí pokuty, berou si půjčky a spoléhají na to, že je nikdo nedohledá.