Vzniká malá středoevropská armáda. Povedou nás Poláci

Domácí
18. 4. 2012 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Osm set vojáků vyčlení česká armáda pro společnou bojovou skupinu s Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Miniarmáda by měla operovat už od roku 2016 a jejím lídrem se stane Polsko. Středoevropské uskupení nabízí spojencům i další projekty, například trénink vrtulníkových pilotů v Pardubicích.

Ministři obrany Česka, Polska, Slovenska a Maďarska dnes na summitu v Bruselu představí společné plány, jejichž součástí bude také vznik společné "battle group". Bojová skupina států Visegrádské čtyřky (V4) by měla být přichystaná k nasazení v roce 2016. Na návrhu začali pracovat tuzemští diplomaté. Česko totiž v současnosti předsedá skupině V4.

Do činnosti bojové skupiny se zapojí přibližně 2800 vojáků. Měli by zvládat všechny činnosti, aby skupina mohla operovat naprosto samostatně. Každá země se má přispět podle svých možností. Maďarsko pro skupinu vyčlení 360 vojáků, Slovensko 400, Česko 800 a Polsko 1200 příslušníků ozbrojených sil.

"Každá battle group v rámci EU má vůdčí národ. V tomto případě to bude Polsko. Té role se oficiálně chce ujmout v době, kdy začne předsedat skupině V4," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ vysoce postavený český diplomat. Motivace Poláků je podle něj jednoznačná: mají ambici stát se evropsky významným hráčem, proto jsou také ochotní nést větší náklady.

Evropská unie nepočítá s tím, že by se její bojové skupiny - včetně té Visegrádské - účastnily válečných operací. Měly by zajišťovat humanitární pomoc, případně poválečnou obnovu.

Ve společném prohlášení činí státy V4 spojencům další nabídky. Česko jim chce dát k dispozici vrtulníkovou základnu v Pardubicích, kde by se v budoucnu mohli školit piloti ze všech zemí NATO, které mají ve výzbroji ruské helikoptéry označení Mi.

Dnes pardubická základna spolupracuje se Spojenými státy na výcviku afghánských pilotů. Posílat své vojáky do Pardubic chtějí i Chorvaté. V budoucnu se může počet spolupracujících armád rozšířit. Podobně by se v Česku mohly cvičit i protichemické jednotky.

Nabídky skupiny V4 jsou součástí programu NATO s názvem Smart defence (Chytrá obrana). V jeho rámci se spojenecké armády snaží vyrovnat s hospodářskou krizí a s klesajícími rozpočty na obranu tím, že některé činnosti budou provádět společně. Například trénink pilotů helikoptér by mohl zlevnit provoz pardubické základny: každá zúčastněná armáda by platila za trénink i letové hodiny.

Autor: - men - Foto: Luděk Peřina/MF DNES/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ