Dlouhá vazba
Vzor Rath. Majitelé growshopů "touží" po Ústavním soudu
06.01.2014 07:40 Původní zpráva
Ústavní soud rozhodl, že justice porušila základní lidská práva bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha, když prodlužovala jeho vazbu až na 1,5 roku. To inspirovalo dva nepravomocně odsouzené bývalé majitele growshopu Hydroponic Václava Kloce a Václava Šefránka, kteří ve vazbě strávili 2,5 roku a na svobodu se dostali až na podzim. S právníky zvažují, jak svůj případ dostat k Ústavnímu soudu.
"Samozřejmě, že jsme případ pana Ratha zaznamenali. Budeme se k tomu taky chtít nějak připojit. Co se týče rozhodnutí v našem obvinění - to bude nejspíš běh na dlouhou trať. Před Vánocemi jsme dostali rozsudek, ten nemůže obstát. Ze strany krajského soudu je tam plno procesních chyb. Proto se chceme nějakým způsobem obrátit na Ústavní soud. V pondělí mám schůzku s obhájcem, tak to spolu budeme řešit," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z bývalých majitelů Hydroponicu Václav Kloc.
Svůj pobyt ve vazbě považuje za neúčelný. Za mřížemi strávil od dubna 2011 takřka 2,5 roku. Krajský soud v jižních Čechách ho až na podzim 2013 nepravomocně odsoudil k sedmi letům vězení. Proti rozsudku se Kloc i jeho bývalý kolega Šefránek odvolali, stejně jako státní zástupce. Díky kauci se oba podnikatelé dostali na svobodu. "Určitě stížnost proti tomu podáme. Už jsme se domluvili s panem Šefránkem. Ve vazbě nás minimálně rok a půl drželi zbytečně. Neměli indicie, že bychom chtěli utíkat. Policie, když v dubnu 2011 žádala o uvalení vazby, tak žádala pouze o vazbu koluzní, tříměsíční, abychom neovlivňovali svědky. Ale nikdy nežádala o uvalení vazby útěkové. O tu žádala pouze státní zástupkyně a soud to akceptoval," popsal Kloc.
Jenže jeho plán dostat případ k Ústavnímu soudu nebude snadno proveditelný. Klocův obhájce Petr Smejkal se domnívá, že šanci obrátit se proti délce vazebního stíhání k Ústavnímu soudu oba obvinění promeškali. "Podat ústavní stížnost je omezeno do šedesáti dnů od propuštění," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Jednu ústavní stížnost přitom už proti délce vazby za svého klienta podal - po roce, co byl Kloc za mřížemi. Neuspěl. "Je vidět, že teď rozhodovali dva noví ústavní soudci. Přece jenom - Ústavní soud je do jisté míry politická instituce. Ale to je jen můj názor," poznamenal Smejkal.
Kloc a Šefránek vlastnili obchod s pěstitelskou technikou Hydroponic. Prodávali v něm hnojiva, truhlíky, lampy - techniku vhodnou pro pěstování bylin (nebo třeba marihuany) doma. Podle státní zástupkyně Daniely Přibylové byli podezřelí z páchání zločinu s mezinárodním přesahem - konkrétně se prý podíleli na budování sítě pěstíren konopí. Jenže Kloc i Šefránek tvrdí, že v souladu se zákonem pouze prodávali pěstitelskou techniku; co s ní kdo dělal, už prý ani jednoho obchodníka nezajímalo. Odhalené pěstírny konopí navíc obsahovaly jen málo zboží, které by pocházelo z obchodu Hydroponic.
Nakonec byli oba obžalovaní nepravomocně odsouzeni k šesti a půl a sedmi rokům vězení. Oba zaplatili kauci ve výši 250 tisíc korun a dostali se na svobodu. Proti rozsudku, který dostali do rukou až po třech měsících těsně před vánočními svátky, se odvolají. Odvolá se však i státní zástupkyně, v neprospěch obžalovaných. Vrchní soud se k případu dostane nejdříve v únoru. Kdyby seznal, že krajský soud pochybil, měli by Kloc i Šefránek nárok na odškodné a zaplacení výloh například za obhájce. Navrácen by jim byl i zabavený majetek ve výši 30 milionů korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.