Onkologové se obávají, zda budou mít letos na léčení svých pacientů dost peněz. Vyjasní si to v pondělí s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavlem Horákem. Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček informoval, že napsal Horákovi dopis s řadou zásadních otázek. Před jednáním je však nechtěl prozradit.
"Pokud na ně pan ředitel odpoví, bude jasno," řekl. Horák byl podle něj k žádostem onkologů dosud vždy velmi vstřícný, ale onkologové by chtěli mít jeho sliby černé na bílém.
VZP dává na léčení onkologických pacientů miliardy korun. Jen na mimořádně nákladná léčiva dala v prvním pololetí 2005 podle tiskového oddělení 539 milionů korun, loni v prvním pololetí 580 milionů.
Horák předpokládá, že onkologům nebylo z vyhlášky o úhradách péče na tento rok jasno, zda je nebudou omezovat limity. "Z jejich dotazů vyplývá, že nepochopili záruku VZP, že jim zaplatí léčbu všech pacientů," řekl. Centra dostávají zálohy podle výkonu loňského roku, aby měla peníze na léčení. Při vyúčtování jim však VZP peníze doplatí.
Horák řeší s onkology i úhradu přípravků, které by podle platné lékové vyhlášky nemohla VZP uhradit. Například moderní lék na rakovinu, který se experimentálně podává dětem, má v informaci o přípravku uvedeno, že ho děti užívat nesmějí.
Na nejnáročnější onkologickou léčbu se v Česku specializuje 18 center. VZP jim platí podle vykázaných výkonů. Nestanovila jim pevné rozpočty, které by neumožnily přijímání nových pacientů. Drahé léky hradí podle pravidel domluvených s odbornou společností. "Centra tudíž mohou léčit bez obav z ekonomické sankce," řekl ředitel.
V českém Národním onkologickém registru je od roku 1976 zaneseno na 1,2 milionu pacientů s rakovinou, z nichž 360 tisíc žije. Podle odhadu správců registru v roce 2000, kdy daly zdravotní pojišťovny na veškerou péči 116 miliard korun, bylo na zajištění standardní onkologické diagnostiky, léčby a prevence 198 tisíc pacientů vynaloženo 12 miliard. Odhady za další léta nejsou možné, protože zákon o ochraně dat znemožnil sběr části údajů. Při trvalém růstu případů stoupají podle předpokladu náklady na standardní léčbu každý rok přinejmenším o půl miliardy.
V prvním stadiu, kdy stačí operace, se cena léčby pohybuje v desítkách tisíc korun, ve druhém stadiu, kdy je kromě operace nutná kombinovaná léčba ozařováním a chemoterapií, jsou to řádově statisíce až miliony. Třetí a čtvrté stadium již vždy přesahují milionové částky, uvedl Vorlíček.
Podle údajů zaměstnaneckých pojišťoven stojí pojišťovnu celkové léčení jednoho onkologického pacienta za rok minimálně milion korun. Výjimkou prý nejsou pacienti, jejichž léčba stojí za rok pět milionů, ale také 30 milionů korun.
Foto: Robert Zlatohlávek