Z devíti pohřešovaných jsou údajně dva Evropané: Čech a Rakušan

Domácí
8. 3. 2015 17:50
Ropné pole v Ghaní, které se stalo terčem útoku.
Ropné pole v Ghaní, které se stalo terčem útoku.

V Libyi se od pátečního útoku na ropné pole Ghaní pohřešuje devět pracovníků společnosti poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu. Je mezi nimi Čech a občan Horního Rakouska, napsal v neděli list Die Presse. Podle listu Libya Herald zbylí nezvěstní nejsou ze států Evropské unie. Libyjská státní ropná společnost oznámila, že při útoku islámských radikálů zahynulo jedenáct strážců zařízení; první zprávy uváděly, že mrtvých je osm.

Tajemník rakouského ministerstva zahraničí Michael Linhart řekl, že se skupinou pohřešovaných zatím nebyl navázán kontakt a že žádné zprávy nepotvrzují, že je skupina naživu nebo po smrti.

Libyjská armáda tvrdí, že už má ropné pole znovu pod kontrolu, ale vojáci do areálu ještě nevstoupili, protože v okolí jsou miny.

Podle Linharta za útokem stojí ozbrojenci napojení na organizaci Islámský stát (IS), kteří operují v nedaleké Syrtě a o kterých "je známo, že v minulosti stáli za brutální vraždou skupiny koptských křesťanů". Představitele mezinárodně uznávané libyjské vlády, která sídlí v Tobrúku, se nepodařilo kontaktovat. Zástupci jejich soupeřů, milic podporovaných islamisty, které obsadily Tripolis, ale uvedli, že si nemyslí, že by útočníci patřili k radikálům napojených na IS.

Pohřešovaní pracovali podle pro společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), která dodává služby libyjskému ropnému sektoru. Mezi nezvěstnými jsou také Filipínci a lidé z Bangladéše a Súdánu, podle APA by ve skupině mohli být i Pákistánci. 

Diplomatické kroky

Vlády v Rakousku i v Česku svolaly krizové štáby a Praha do oblasti posílá dva diplomaty. Případem se podle rakouského serveru Der Standard zabývá i rakouské velvyslanectví v Tunisku. V Libyi je dalších dvacet až třicet Rakušanů, kteří většinou pracují pro ropné firmy a bezpečnostní agentury; počet Čechů v severoafrické zemi se podle českého ministerstva zahraničí pravděpodobně pohybuje spíše v řádu jednotek.

Michael Linhart.Linhart v neděli předsedal schůzce rakouského krizového štábu, na níž byla zastoupena ministerstva zahraničí, vnitra a obrany. Řekl, že Rakousko je v kontaktu se všemi státy, kterých se věc týká, a že do konzultací zahrne také českého odborníka a rovněž státy a instituce, které mají zkušenost z oblasti. Ministerstvo zahraničí poslalo jednoho experta z Vídně do tuniské Džerby, aby pomohl diplomatům na místě. Rakouský tisk píše, že s jistotou se pouze ví, že se skupina pohřešuje, nikdo s ní nemá spojení a nikdo ani nevznesl požadavek na výkupné.

Rakousko ani Česko podobně jako většina jiných zemí v Libyi nyní nemá zastupitelské úřady. ČR své velvyslanectví zavřela loni v červenci a evakuovala ze země jeho pracovníky. Důvodem byla špatná bezpečnostní situace, která v zemi trvá po svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. ČR svůj úřad zavřela i při tehdejších bojích v únoru 2011 a misi pak otevřela až v říjnu, tedy po Kaddáfího pádu.

Ropné pole Ghaní leží asi 750 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu. Jeho denní těžební kapacita je 74 tisíc barelů. V provozu je 25 let a součástí celého komplexu je podle libyjských zdrojů také továrna na zpracování ropy a generátory na výrobu elektřiny.

Autor: ČTK Foto: TWITTER/ALWASAT

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ