Spoj číslo OK 0671, který přistál před půl třetí odpoledne na ruzyňském letišti, měl kromě běžných cestujících na palubě i dva prominentní pasažéry. Tomáše Půtu a Maroše Šuleje, údajné členy takzvaného Berdychova gangu. Na oba středočeský krajský soud uvalil vazbu.
"Můj kliet i já jsme realisté, takže s vazbou jsme počítali," řekl Půtův obhájce Jaroslav Ortman. Půtu policie eskortuje do vazební věznice v Hradci Králové a podle neoficiálních informací by proces mohl začít v srpnu. Šulej poputuje do pankrácké věznice.
Policejní zmatky
Odpopledne putovali Tomáš Půta a Maroš Šulej z ruzyňského letiště přímo do soudní síně středočeského krajského soudu. Doprovod jim obstarali policisté v kuklách se samopaly. Jenže soud se pozdržel - zjistilo se, že policisté udělali na letišti chybu. Zapomněli podepsat předávací protokol a bez toho nemohl soud vůbec začít.
Půta s Šulejem jsou viněni z toho, že se jako členové Berdychova gangu podíleli na řadě loupeží, krádeží, vydírání a mučení bohatých podnikatelů.
Kdo jsou Tomáš Půta a Petr Šulej? |
* muži údajně patří k nebezpečným členům takzavného Berdychova gangu (ten měl podle obžaloby na svědomí řadu loupeží, únosů a vydírání a mučení bohatých podnikatelů) * na základě eurozatykače byli v srpnu 2006 zadrženi v Irsku * pětatřicetiletý Půta je v procesu s Berdychovým gangem stíhán za účast na šesti loupežích, jedné krádeži a za porušování domovní svobody, Šulej, bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky, za účast na trech loupežích a jedné krádeži |
Oba byli od roku 2006 v irské vazbě. Tamní Nejvyšší soud však začátkem května rozhodl, že mohou být vydáni ke stíhání do Česka.
"To byla pro mého klienta špatná zpráva. V Irsku panovaly nesrovnatelně lepší podmínky. Viděl jsem jeho jídelníček, kde byla třeba i zmrzlina. Navíc jsme mohli být v denním telefonickém kontaktu," pochvaluje si irské vězeňství Ortman.
Takové podmínky na něj v tuzemských vazebních věznicích čekat rozhodně nebudou. I tak je Půta rozhodnut pobyt ve vězení vydržet. "Půjde jen o výši trestu. Nežádáme proto ani o kauci, aby mohla být vazba započítána do výkonu trestu," uvedl Ortman.
Gang v poločase rozpadu
Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej byli původně v procesu s gangem kolem Berdycha stíháni jako uprchlí. Oba se ukrývali v Irsku, kde je loni v srpnu zadržela policie.
Policisté se o Půtu se Šulejem zajímají i kvůli loupeži, při které v září 2002 nejméně tři dosud neznámí muži přepadli v Praze 6 vozidlo bezpečnostní agentury a uloupili 153 milionů korun. Půta se Šulejem patří mezi podezřelé.
V případě ostatních údajných členů gangu již padly nepravomocné rozsudky. První trest pro šéfa zločinného gangu Davida Berdycha potvrdil loni v srpnu Nejvyšší soud. V neveřejném zasedání odmítl dovolání odsouzeného proti rozsudku pražského vrchního soudu, který Berdycha poslal za vydírání a přechovávání padělaných peněz na sedm let do věznice s ostrahou. Berdychův advokát proti rozhodnutí podal ještě ústavní stížnost.
V první části rozsáhlého procesu, v němž bylo loni v červnu pravomocně potrestáno 11 lidí za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí, pak dostal Berdych trest devět let a devět dní. Trumpešovi soud uložil 13 let a Zelenému 11 let vězení.
V druhé části procesu jde o spolupráci gangu s bývalými elitními detektivy. Loni v lednu v ní krajský soud uznal vinnými zejména z účasti na loupežných přepadeních 19 lidí, loni v prosinci pak výši některých trestů upravil odvolací senát. Berdych, Trumpeš a Zelený byli v druhé části procesu také obžalováni, na prvoinstanční verdikt však stále čekají.
Členové Berdychova gangu mají podle obžaloby na svědomí loupeže, únosy a vydírání bohatých podnikatelů, které prý mnohdy přepadli a unesli v přestrojení za policisty. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je přitom ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.
Foto: ČTK