Z Petřína budou v pátek pálit děla salvy na Havlovu počest

Domácí
21. 12. 2011 15:43
Dělostřelecká baterie čítající čtyři kanony bude v pátek připravena na Petříně, aby vypálila čestné salvy k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla, který v neděli zemřel.
Dělostřelecká baterie čítající čtyři kanony bude v pátek připravena na Petříně, aby vypálila čestné salvy k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla, který v neděli zemřel.

Dělostřelecká baterie čítající čtyři kanony bude v pátek připravena na Petříně, aby vypálila čestné salvy k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla, který v neděli zemřel. "Vojáci k palbě používají upravená děla, která nestřílejí dělostřelecké náboje. Odpalují pouze speciální patrony, které napodobují zvukový efekt při ostré střelbě," oznámil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Takzvané salvové kanony byly v roce 1993 upraveny z vyřazených 85milimetrových děl vzor 52. Jejich přestavbou byl pověřen Vojenský technický ústav výzbroje a munice ve Slavičíně. Odpalování jednotlivých náloží je elektronické. Obsluha pouze zadá počet ran a zbytek ceremonie je již automatický.

Děla jsou umístěna na Petříně. Aby obsluha z kanonů vystřelila ve správný okamžik, bývá na místě ceremoniálu voják vybavený vysílačkou, který dá v příhodný okamžik povel k zahájení palby.

Slavnostní výstřely se v Česku používají při oficiálních příležitostech. Salvy zazněly například i při inauguraci Havlova nástupce v prezidentské funkci Václava Klause.

Podle armády není úplně jasné, kde a kdy vznikla tradice 21 slavnostních výstřelů, která se dodržuje i v Česku. Podle jedné verze se vyvinula z námořní tradice zdvořilostních pozdravů, které si vzájemně opětovaly lodě nebo pevnosti. Původně tato tradice spočívala ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, postupně v 18. století tento ceremoniál nahradilo 21 výstřelů.

Podle druhé verze pravidla pro vzdávání poct stanovila v 18. a 19. století Velká Británie, která byla tehdy hlavní světovou námořní mocností. Tuto tradici v roce 1875 přijaly také Spojené státy. Tradice z námořního ceremoniálu byla později převzata také pozemním vojskem, které vypalovalo 21 dělostřeleckých ran například na oslavu vítězství. Tento zvyk se později ujal také v Česku.

První polistopadový prezident Havel zemřel na svém venkovském sídle v Hrádečku na Trutnovsku v neděli. V pondělí a úterý byla rakev s jeho ostatky uložena v odsvěceném kostele svaté Anny, známém jako centrum Pražská křižovatka. Rakev byla dnes převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde je přístupna veřejnosti. Lidé zde budou moci vzdát čest Havlově památce i ve čtvrtek. Středečního smutečního pochodu za rakví se zúčastnilo více než 10 tisíc lidí.

Havlův státní pohřeb je plánován na pátek. Smutečního obřadu se zúčastní mnoho významných hostů ze zahraničí. V poledne budou občané držet minutu ticha, po tuto dobu se také například zastaví pražská MHD.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ