Policie v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce na Ředitelství silnici a dálnic prověřuje podezření, že z podniku vyváděla peníze důmyslně organizovaná skupina lidí z řady firem. Tito lidé vytvořili síť firem s akciemi na majitele, u nichž není možné zjistit skutečného vlastníka, a z Ředitelství silnici a dálnic získali stamiliony korun.
Policie už loni zatkla kvůli podezření z korupce manažery Ředitelství silnici a dálnic Michala Halu a Petra Laušmana i podnikového právníka Roberta Wolfa.
Detektivy na závažné podezření o systematické organizaci vyvádění peněz přivedly dokumenty, které nalezli v Halově domě v pražských Kunraticích. Zabavili totiž interní dokumenty společností, které od Ředitelství silnici a dálnic inkasovaly stamiliony korun. Takové listiny konkrétních firem přitom vlastní jejich majitelé a správci. Informuje o tom Mladá fronta Dnes
Listiny se týkají firem Nuventis, Monstera International, Montegar a Estar Finance Investments. "Společnosti se akciově prolínají, takže se dá říct, že obchodní vztah mezi všemi čtyřmi firmami a Ředitelství silnici a dálnic existoval," řekla mluvčí Nina Ledvinová. Přes firmu Monstera International například podle vyšetřovatelů odtekly desítky milionů korun z Ředitelství silnici a dálnic kvůli pronájmu dálničních odpočívadel, který byl pro stát extrémně nevýhodný.
Firmami se prolínají i stejná jména, ve dvou z nich figuroval například Jiří Neužil, který už je také ve vazbě.
Halu, bývalého ředitele Ředitelství silnici a dálnic Laušmana a Wolfa protikorupční policie v prosinci obvinila kvůli údajně nevýhodným pronájmům pozemků ze strany Ředitelství silnici a dálnic na dálnicích D47 a D5. Soud na ně uvalil vazbu. Dva exmanažery policisté stíhají pro přijímání úplatku a pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalého právníka pouze pro druhý z trestných činů. Soud poslal do vazby také Neužila, který prý jednomu z někdejších manažerů poskytl úplatek přes 15 milionů korun.