Bezpečnostní a informační službu čekají vážné problémy. Na povrch totiž vyplynula informace, podle které z jejího kruhu někdo vynesl tajné informace o některých operacích a agentech. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz
"Informace, kterými služba disponuje, jsou pod její kontrolou," řekl mluvčí služby Jan Šubert. Jakékoli další vyjádření odmítl poskytnout.
Jako reakci na zveřejněné zprávy ředitel služby Jiří Lang požádal o jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS. Zde chce odpovědět na otázky, které mohou poslanci mít.
"Především chceme zjistit, zda došlo jen k ohrožení informací, nebo zda skutečně byly vyzrazeny a poskytnuty třetím osobám," řekl předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD). Z nyní dostupných zpráv je podle něj zřejmé, že přinejmenším byly utajované informace ohroženy. Komise se bude zajímat také o to, jaká opatření udělala BIS poté, co se o riziku ztráty informací dozvěděla. Jednání sněmovní komise Tejc svolá zřejmě na středu příštího týdne.
Záznamy se měly ztratit ekonomickému odboru BIS. Ten se věnuje ochraně ekonomických zájmů státu a řeší například i bezpečnost privatizací. Prověřuje totiž osoby, které se ucházejí o státní zakázky, a monitoruje také aktivity nejrůznějších finančních skupin.
BIS má veškeré své informace zálohované, i přesto se však jedná o velmi nebezpečný únik. K nahlédnutí se zloději dostal například seznam operací, na kterých zmíněný odbor pracoval, a také seznam lidí, kteří s tajnou službou spolupracují. Tyto osoby tak mohou být v bezprostředním ohrožení.
Zmizelé informace navíc znamenají velkou moc v byznysu. Člověk, který se k nim dostane, je může využít proti svým soupeřům v boji o některé zakázky. Prostřednictvím záznamů se totiž dozví všechno potřebné o konkurentech, o které se BIS zajímala.
Pachatel je neznámý
Pachatel, který informace vynesl pravděpodovně na disketě, nebyl dosud odhalen. Jisté je podle Aktuálně.cz jen to, že je to někdo uvnitř tajné služby. Její vedení se k případu odmítá vyjadřovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, obraťte se na mého tiskového mluvčího," sdělil serveru šéf BIS Jiří Lang. Mluvčí Jan Šubert přislíbil, že BIS vydá své stanovisko co nejdříve.
Zmizení informací odhalila tajná služba poté, co z ekonomického odboru odešel jeho šéf Martin Uher. Tajné informace - včetně těch s nejvyšším stupněm utajení - se brzy nato objevily mezi podnikateli. Uher však nemusí být jednoznačným viníkem. Mezi záznamy byly totiž také ty, které pod jeho odbor nikdy nespadaly.
Civilní kontrašpionáž patří mezi tajné služby, které mají největší pravomoce směrem k lidem. Smí sledovat a odposlouchávat, na rozdíl od StB ale nesmí zatýkat: k tomu musí povolat policii. BIS se věnuje boji proti terorismu, organizovanému zločinu či ekonomické kriminalitě. BIS spadá přímo pod vládu, která ji také úkoluje. Službu už roky vede Jiří Lang.
Ilustrační foto: archiv