Vzdorovat sčítání lidu se nevyplatí. Stačí nechat jedinou kolonku prázdnou a pokus o zatajení informace může stát hříšníka deset tisíc korun. Účast obyvatel na projektu je totiž daná zákonem.
Víra, vzdělání, zaměstnavatel. Také rozloha domu či bytu, ve kterém rodina bydlí. Takové informace budou požadovat "sčítací komisaři", kteří se zanedlouho rozjedou do všech domů a bytů. Který den komisaři na zvonky dveří zazvoní, prozradí informační letáky, které by měli mít lidé ve schránkách od posledního únorového týdne. Informace o obyvatelstvu Česka se budou sbírat po deseti letech.
"Data ze sčítání lidu jsou důležitá. Používají je hasiči, epidemiologové či starostové. Upotřebí je odborníci pro plánování protipovodňových opatření. Správným vyplněním formulářů tak lidé pomáhají sami sobě," vysvětluje smysl akce Jan Sedláček z oddělení komunikace projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011.
Na dobrovolnosti přitom akce nestojí. Sčítání lidu je dané zákonem, tedy povinné. "Pokud se někdo odmítne sečíst, může dostat pokutu až deset tisíc korun. Český statistický úřad předá podnět obecnímu úřadu a ten zahájí správní řízení," podotýká Sedláček. Při sčítání před deseti lety se prý ale podobných lidí našlo jen 261 z téměř 10,5 milionu.
Co je dobré před sčítáním lidu vědět:
Musíte být při sčítání lidu fyzicky doma, nebo ne? Abyste dostali sčítací formulář, nemusíte být v domácnosti přítomni přímo vy. Stačí, pokud komisaři otevře dveře alespoň jedna osoba starší patnácti let, která může převzít proti podpisu formuláře pro všechny členy domácnosti.
Jak se dozvíte, kdy vás komisaři navštíví? V týdnu od 26. února najde každá domácnost ve své schránce letáček se základními informacemi o sčítání lidu. Spolu s tímto letáčkem bude v každé schránce lísteček, kde bude uvedeno jméno sčítacího komisaře, který formuláře přinese, číslo jeho průkazu a termín, kdy do domácnosti přijde.
Co se stane, když doma nebudete - třeba pojedete na služební cestu či dovolenou? Statistici počítají i s touto variantou. Až se vrátíte, najdete ve schránce od komisaře lísteček s návrhem termínu, kdy se u vás může s formuláři znovu zastavit.
Co když se vám nehodí ani druhý navržený termín? Ani v tomto případě se nic neděje. Na lístečku od sčítacího komisaře najdete také číslo bezplatné linky sčítání lidu, kde termín druhé návštěvy jednoduše změníte. Pokud by nebyl doma nikdo ani ve druhém náhradním termínu, budou na vás formuláře čekat až do 14. dubna v takzvaném sběrném místě - jedné z větších pošt ve vašem regionu.
Jak poznáte komisaře? Sčítací komisař se bude muset prokázat speciálním průkazem sčítacího komisaře a občanským průkazem. Zároveň bude mít přes rameno modrou tašku s velkým žlutým logem České pošty. Měli byste si dobře zkontrolovat, jestli se shoduje číslo průkazu komisaře s lístečkem, který jste dostali v týdnu od 26. února do schránky. Čísla se musí shodovat.
Na koho se můžete obrátit, pokud budete mít pochybnosti? Můžete zavolat na bezplatnou linku sčítání lidu, kde vám okamžitě pomohou. Zároveň bude seznam komisařů vyvěšen na úřední desce každého obecního úřadu.
Co když mám jedno trvalé bydliště, kde se už několik let nevyskytuji, a bydlím někde jinde? To pro sčítání lidu vůbec nevadí. Komisaři půjdou do všech domů a domácností v celé zemi, včetně rekreačních objektů. Zastihnou vás tam, kde skutečně v danou dobu budete.
Sčítání se má konat i v neobydlených domech. Musíte být jako majitel prázdného domu či bytu přítomni? Za neobydlený dům, který je využívaný například k rekreaci, se vyplňuje pouze domovní list v rozsahu tří otázek. Sečtení takového domu zajistí sčítací komisař, který má tento dům ve svém sčítacím obvodu. Vaše přítomnost v době konání sčítání tedy není nutná. V případě, že jste majitelem domu, který obydlený je, ale některé byty obydlené nejsou, je potřeba za tyto byty vyplnit bytové listy. Tyto bytové listy není ale nutné vyplnit celé, nýbrž pouze v omezeném rozsahu.
Bude se sčítání lidu týkat i cizinců? Cizinci, kteří v Česku pobývají déle než 90 dní, vyplní sčítací formuláře stejně jako ostatní občané. Cizinci, kteří jsou v Česku třeba jen na víkend, budou mít také možnost se sečíst. Budou ale vyplňovat jen zkrácenou verzi formuláře. Překlady formulářů a vysvětlivek budou k dispozici v následujících jazycích: angličtina, francouzština, němčina, polština, romština, ruština, ukrajinština a vietnamština.
Co když nebudu chtít na nějakou otázku odpovědět? Účast obyvatel na sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 je povinná a je daná zákonem. Data získaná ze sčítání k tzv. rozhodnému okamžiku (půlnoc z 26. na 27. března) používají hasiči, epidemiologové, starostové nebo odborníci pro plánování protipovodňových opatření. Správným a důsledným vyplněním sčítacích formulářů tak občané pomáhají sami sobě. Pokud se někdo i přesto odmítne sečíst, předá Český statistický úřad podnět obecnímu úřadu, který pak zahájí správní řízení. Na jeho konci může obec udělit neukázněnému občanovi pokutu až deset tisíc korun.
Lze si opatřit formuláře předem? Vzory formulářů je možné stáhnout na stránkách sčítání lidu (www.scitani.cz). Jedná se ale pouze o vzory, které nejsou určené pro vyplňování, ale jen pro ilustraci. Řádné formuláře začnou občané dostávat od 7. března. Při předání formulářů se vás komisař zeptá, jakým způsobem budete chtít vyplněné formuláře odevzdat, a nabídne vám tři základní možnosti: můžete formuláře vyplnit on-line a odeslat přes internet, osobně je předat komisaři či odeslat poštovní obálkou do P.O.Boxu Českého statistického úřadu.
Jak to bude s přiznáváním národnosti? Otázka na národnost je otázka dobrovolná. Každý má možnost napsat, kým se cítí být. Je možné uvést i dvě národnosti.
Komu všemu se dostanou do rukou vaše data a jak budou chráněná? Sčítacími komisaři budou pracovníci České pošty, tedy lidé, kteří mají zkušenost a praxi s doručováním peněz i cenných zásilek a s manipulací s osobními údaji. Pošty - tedy sběrná místa - budou pod speciálním čtyřiadvacetihodinovým dohledem. K dopravě vyplněných formulářů bude Česká pošta používat jen zabezpečená vozidla. Data se svezou do skenovacího centra. Jakmile budou papírové formuláře naskenovány, odstraní se z formulářů všechny jména a rodná čísla. Z výsledků sčítání tak pouze zjistíte, že v Bruntále v Jiráskově ulici žije žena, které je 35 let, má dvě děti, každý den dojíždí do práce vlakem do Opavy, vystudovala vysokou školu a narodila se v Ostravě, ale nikdo už nikdy nezjistí, jak se jmenuje ani jaké má rodné číslo. Pak budou data skartována specializovanou firmou, která má potřebné bezpečnostní certifikáty od Národního bezpečnostního úřadu. Zákon o sčítání lidu říká, že Český statistický úřad je povinen skartovat papírové formuláře do tří let od rozhodného okamžiku sčítání.