Nepodmíněné tresty uložil v pátek znojemský okresní soud bývalým majoritním vlastníkům podniku Fruta Znojmo za machinace s majetkem a obchodní známkou. Firma patřila k největším konzervárenským společnostem v Československu, již ale zanikla. Jan Halouzka dostal čtyři a jeho kolega Antonín Žiška tři roky vězení.
Pokud se dvojice proti verdiktu odvolá, případem se bude muset zabývat brněnský krajský soud. "Halouzku a Žišku soud potrestal za pokus o poškozování a zvýhodňování věřitele a prvního z mužů i za porušování povinností v řízení o konkurzu," řekl dnes ČTK soudce Miroslav Nahodil.
Fruta skončila v roce 2002, kdy přišlo o práci 120 jejích zaměstnanců. Halouzka se Žiškou se podle soudu pokusili zcizit část majetku podniku v hodnotě 172 milionů korun tak, že jej převedli na nově založené družstvo svých známých. Na značné části tohoto majetku přitom vázla zástavní práva. Věřitelé Fruty nebyli poškozeni jen proto, že se na machinaci přišlo včas a majetek byl vrácen.
Zákon dále porušila dvojice při jednáních o prodeji obchodní známky Fruta Znojmo. Soud navíc Halouzkovi vytkl, že včas nepodal návrh na konkurz, což byla jeho povinnost.
Oběma mužům dále soud zakázal působení v nejvyšším vedení podniků, Halouzkovi na sedm a Žiškovi na pět let.
Od Fruty Znojmo převzala její ochrannou známku a recepty na vyhlášené znojemské okurky společnost Hamé Babice, která pod značkou Znojmia vyrábí asi 20 druhů výrobků. Původní areál Fruty Znojmo byl stržen. Co vznikne na jeho místě, se zatím neví.
Foto: archiv