Vláda podle očekávání ve sněmovně nepodpoří předlohu Ústeckého kraje, podle které by bylo opakované páchání některých přestupků trestným činem s až dvouletou sazbou vězení. Stejné stanovisko zaujala k dalšímu návrhu Ústeckého kraje, a to k návrhu zákona o sociálním bydlení. Oba návrhy reagují na napjatou atmosféru mezi starousedlíky a Romy, kteří se přistěhovali do Šluknovského výběžku. Definitivně o návrzích bez ohledu na stanovisko vlády rozhodne parlament. Podle hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové (ČSSD) je kraj připraven dál za předložený legislativní balíček změn bojovat.
Podle návrhu zákona o sociálním bydlení, který kraj připravil, by náklady na sociální bydlení měly být hrazeny přímo ze sociálních dávek, aby městům nevznikaly potíže s neplatiči. Vláda ale podle předpřipraveného stanoviska tvrdí, že lidé se tím nenaučí hospodařit se svými příjmy. Předloha také určuje omezení růstu nájemného. Stát se ale obává toho, že za takových podmínek vymezených zákonem nebudou mít majitelé zájem uzavírat smlouvy.
Návrh týkající se přestupků je podle předběžného stanoviska kabinetu v rozporu se zásadami trestního zákoníku. Kvůli nejednoznačným pojmům by prý zřejmě nebylo možné novou úpravu použít.
Trestným činem by měly být podle předlohy opakované drobné krádeže, které lze nyní posuzovat jen jako přestupek. Vězení by hrozilo také lidem, kteří páchají přestupky proti občanskému soužití, jako je vyhrožování újmou na zdraví a drobné ublížení na zdraví.
Tresty odnětí svobody by soudy mohly ukládat rovněž za opakované prohřešky proti veřejnému pořádku, k nimž patří rušení nočního klidu, vzbuzování veřejného pohoršení a znečištění veřejných prostor a budov. Podmínkou pro zpřísněné posuzování by podle novely bylo to, že by se člověk některého z těchto přestupků dopustil nejméně dvakrát za poslední tři roky.
Vládní právníci ale poukazují na to, že používání neurčitých pojmů jako "drobné ublížení na zdraví" a "schválnosti" jsou z pohledu trestního práva nepřijatelné. Vznikla by údajně řada zdvojení trestných činů, což by vyvolávalo potíže při jejich kvalifikaci. Z pokutových bloků by bylo navíc podle návrhu stanoviska složité posoudit, zda se člověk dopustil přestupku skutečně opakovaně.
Vládní politici v minulých dnech v souvislosti se situací na severu Čech hovořili o vzniku registru přestupků. Za určitých okolností by pak opakovaný přestupek mohl být hodnocen jako trestný čin a případně postižen alternativním trestem.
Hejtmanka Vaňhová novinářům řekla, že kraj je připraven bojovat dál za balíček legislativních změn. "Jsme připraveni prosadit si některé věci. Když nebudou všechny, tak se nebudeme zlobit, ale ty základní věci bychom rádi dostali do života," uvedla. Dodala, že balíček vychází z problematiky kraje, z potřeb starostů, občanů. "Balíček má napomoci zklidnit nepokoje v sociálně vyloučených lokalitách," uvedla.
Na připomínky vlády má kraj podle hejtmanky připraveny odpovědi. "Odmítám, aby tento balíček byl zkouškou toho, kdo má politickou moc a sílu," zdůraznila.
Prezident Václav Klaus, který je nyní na návštěvě Ústeckého kraje, řekl, že by si velmi přál, aby posouzení návrhů kraje bylo ve vládě i v parlamentu férové. "Moc bych si přál, aby toto posuzování nesklouzlo do soubojů a mlýnice stranické politiky, aby došlo na podstatu věcí, to bych těmto návrhům přál," řekl Klaus.
Za opakované přestupky vězení? Vláda řekla ne
Domácí
19. 10. 2011 11:25Ve Šluknovském výběžku se v září konalo na protest proti zdejší kriminalitě několik demonstrací.
Autor: ČTK Foto: ČTK