Za <span>pivo a cigarety</span> utrácíme víc než za zdraví

Domácí
23. 6. 2008 10:00
Zpráva o stavu českého zdravotnictví.
Zpráva o stavu českého zdravotnictví.

Češi utrácejí spoustu peněz za alkohol a cigarety.České domácnosti vydávají víc peněz za cigarety, alkohol a také za sexuální služby než za zdravotní péči. S tímto zjištěním přichází Zpráva o stavu českého zdravotnictví, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Dnes bude zpráva oficiálně zveřejněna.

"Existuje zde prostor pro posílení výdajů na zdraví na úkor alkoholu a tabákových výrobků," konstatují autoři zprávy. Zatímco do zdraví investují Češi z rodinného rozpočtu dvě procenta příjmů, za kouření a tabák vydávají v průměru 2,9 procenta. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu zveřejněných v roce 2007. Větší převahu legálních drog nad investicí do zdraví mají už jen Nizozemci (viz tabulka).

Zlozvyky versus zdravíVýdaje za alkohol a tabákVýdaje za zdraví
Nizozemsko2,1 %1,3 %
ČR2,9 %2 %
Dánsko3,3 %2,7 %
Německo1,7 %3,6 %
Maďarsko3,6 %4,1 %
Slovensko3,1 %3,1 %
Zdroj: Zpráva o stavu českého zdravotnictví - EUROSTAT

"Problém je v tom, že lidé jsou zvyklí, že když se jim něco stane, nebudou za péči platit," domnívá se Ondřej Mátl, koordinátor projektu Kulatý stůl, který zprávu vypracoval. Proto necítí potřebu o svoje zdraví pečovat a bez výčitek si ho ničí. "V tom, že zdravotní péče má být zadarmo, došla Česká republika za socialismu dál než jakákoli jiná země včetně Ruska nebo Kuby," dodává lékař a analytik Stanislav Vachek, spoluautor zprávy.

Podle Vachka výdaje na alkohol v Česku zvyšuje i záliba ve vysedávání v hospodě u piva. "Lidé pijí pivo a mnozí z nich u toho i kouří, je to jakýsi společenský rituál. Neslyšel jsem, že by se v nějaké jiné zemi říkalo, že když zdraží pivo, padne vláda," připomíná česká specifika Vachek.

Sexuální služby kontra nemocnice

Zpráva dále konstatuje, že Češi peníze na "rozmazlování sebe sama" investují z větší části do kadeřníka a masáží, omlazujících krémů, kartáčků na zuby nebo šperků. Tak se dá velmi zjednodušeně přeložit informace o tom, že z peněz určených na osobní, zdravotní a sociální péči asi 55 procent lidé vydají na osobní péči a osobní potřeby a necelých pět procent za sexuální služby. Zbylých 40 procent této části rodinných rozpočtů připadá na výdaje spojené se zdravotní péčí a na léky a zdravotní pomůcky.

Rodinné rozpočty a zdraví
- Výdaje za zdraví zatěžují víc seniory než rodiny s dětmi: zatímco důchodci vydávají za zdravotní péči v průměru přes 3 procenta příjmu, sociálně slabé rodiny s dětmi méně než polovinu (1,5 procenta) a ostatní skupiny populace 1,5 - 2 procenta. Konkrétně: v roce 2006 investoval průměrný důchodce do svého zdraví 2800 Kč, průměrný člen rodiny zaměstnanců asi 2200 Kč.
- Procento peněz, které musejí lidé vydávat na své zdraví, pomalu roste; a rostlo už v letech 2001-2006, kterých se zpráva týká. V tomto období výdaje důchodců na zdraví stouply ze 2,7 procenta příjmů na zmíněná 3,3 procenta.
Zvláště pikantní je, že výdaje spojené se zdravotní péčí v nemocnicích nebo ústavech tvoří v průměru asi 1,5 procenta výdajů, zatímco prostituce ukusuje skoro třikrát tolik (4,2 procenta). Tyto údaje uvádí Český statistický úřad ve Statistice rodinných účtů za rok 2006; novější údaje zatím nejsou k dispozici.

Pomůže osvěta

Odpovědné chování lidí k vlastnímu zdraví se už podle Stanislava Vachka v posledních letech zlepšuje. Lidé si pomalu uvědomují, že je pro ně společenskou výhodou, když nekouří, ale naopak chodí do fitness centra a zdravě se stravují. "Statistiky ukazují, že starší lidé, kteří přestávají vnímat zdraví jako samozřejmost a cení si ho, přesouvají svoje výdaje od alkoholu a tabáku právě do zdraví. A to mluvíme o dobrovolných vydáních, nikoli povinných poplatcích," zdůrazňuje Vachek.

Podle koordinátora Kulatého stolu Ondřeje Mátla by bylo třeba, aby zdravé chování podporovaly informační a motivační kampaně. "Zdraví musí být pro společnost základní hodnotou. Lidé musejí od útlého věku vědět, co jejich zdraví prospívá, a čím si tělo naopak huntují," říká Mátl a dodává, že by tuto osvětu měly nést na svých bedrech například zdravotní pojišťovny.

Kulatý stůl má být nestranický

U kulatého stolu, který Zprávu o stavu, vývoji a výhledu českého zdravotnictví připravil, se sešli zástupci všech parlamentních stran s výjimkou ČSSD. Ta jednání odmítla s tím, že je to projekt připravený na zakázku ministra Tomáše Julínka a ODS. Komunisti své zástupce do politického i odborného grémia vyslali.

Práce kulatého stolu by měla pokračovat ještě asi půl roku. Během této doby chtějí odborníci s politiky připravit návrhy na řešení problémů, které popsali v dnes zveřejňované zprávě.

Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ