Vrchní soud v Olomouci v pátek snížil kvůli průtahům třiačtyřicetiletému soudci Jiřímu Rychlíkovi ze zlínského okresního soudu plat o 20 procent na dobu čtyř měsíců. Soudce v patnácti případech včas nepřipravil písemné zdůvodnění rozsudku a v některých řízeních byl nečinný i několik měsíců.
Na některé rozsudky čekají účastníci řízení již od roku 2005. I z tohoto důvodu vrchní soud přistoupil k výraznějšímu postihu.
"Jako soudce ohrozil svým jednáním důvěru ve spravedlivé rozhodnutí soudu a porušil povinnosti soudce," uvedl předseda kárného senátu Ivo Kouřil.
Zlínský soudce podle kárného senátu zavinil průtahy v celkem sedmnácti věcech. V patnácti případech se jednalo o opožděné vyhotovení rozhodnutí a ve dvou případech se dopustil průtahů během samotného řízení. Podle mluvčího vrchního soudu Petra Angyalossyho se průtahy dotýkají především účastníků řízení. "Pokud není včas vyhotoveno písemné vyhotovení rozsudku, strany si nemohou podat odvolání a tím se celé řízení protahuje," řekl mluvčí soudu.
V některých kauzách, kdy byl rozsudek vynesen již v roce 2005, není písemné rozhodnutí ještě dosud vyhotoveno. "Intenzita porušení lhůty je výrazná, přes délku jednoho roku, museli jsme proto uložit výraznější trest," doplnil Ivo Kouřil.
Platy soudců s praxí nad šest let se u okresních soudů nyní pohybují nad 680 tisíc korun ročně, po třiceti letech praxe přesahují jeden milion korun ročně, a to včetně paušálních náhrad výdajů. Číselné údaje jsou převzaté z nedávného verdiktu Ústavního soudu o platech soudců.
Soudce Rychlíka, který ve Zlíně působí od roku 1989, poslal před kárný senát předseda zlínského okresního soudu Jiří Dufek. "Za celou dobu jeho působení zaznamenávám jeho neschopnost postupovat rychle ve starých věcech a v průtazích. Ještě nikdy však nenabyly průtahy ve vyhotovení rozsudku takového rozsahu jako nyní," uvedl Dufek. Podotkl však, že soudce má vysokou výkonnost.
Soudce Rychlík nechtěl své provinění příliš komentovat. "Nevím, co bych k tomu řekl. Chtěl jsem věci vyřizovat postupně," řekl dnes před soudem.
Vrchní soud v Olomouci loni řešil celkem 23 kárných žalob podaných na soudce. V porovnání s předchozím rokem jich musel kárný senát řešit o 50 procent více. Soudci byli většinou za průtahy v řízení potrestáni snížením platu, jeden z nich loni přišel o talár. Kárné žaloby se týkají pouze nepatrného zlomku celkového počtu soudců, kterých na Moravě působí zhruba tisíc.
Foto: Jan Šilpoch