Za studium se má platit 30 tisíc ročně
08.03.2008 10:37
Pracovní verze reformy vysokých škol počítá s takzvaným odloženým školným. Školy by jeho výši určovaly samy, horní hranice ročního poplatku by byla výší průměrného měsíčního platu vysokoškoláka - tedy zhruba 30 tisíc korun. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.
Projekt vypracoval tým expertů z ministerstva školství. Student by mohl zaplatit školné hned, nebo by si na něj půjčil a splácet by začal až v době, kdy by vydělával a dosáhl určité výše platu.
I když je školné součástí reformy, kterou ministerstvo chystá, sám ministr Ondřej Liška (SZ) už několikrát zopakoval, že tato vláda školné nezavede. Je podle něj nutné propočítat dopady případného školného na rodinné rozpočty vysokoškoláků a školnému musí také předcházet vytvoření systému sociálních stipendií a studentských půjček, u kterých by stát garantoval nízký úrok.
Školné není hypotéka
O školném mluví hlavně ODS. Návrh ale zatím nemá dostatečnou podporu. Opozice ho odmítá a nejednotná je i koalice.
"Půjčka na odložené školné není hypotéka, u níž člověk musí platit bez ohledu na to, jestli peníze má, nebo nemá," řekl autor návrhu Daniel Münich. Kdyby se absolvent s dostatečnými příjmy vyhýbal placení, byl by na tom jako každý dlužník. Mohl by následovat soud a exekuce majetku.
Systém školného pomáhal Čechům připravovat profesor ekonomie Nicholas Baar z Velké Británie. "Navrhl ty nejlépe fungující systémy financování vysokého školství, například v Maďarsku a v Austrálii," uvedla analytička a spoluautorka takzvané Bílé knihy terciárního vzdělávání Simona Weidnerová.
Tvůrci reformy věří, že školné přinese vysokým školám více peněz, což zvýší jejich kvalitu. První verzi knihy ministerstvo představí 12. května. Do konce roku by dokument měla dostat na stůl vláda.
Premiér Mirek Topolánek na počátku roku uvedl, že chce, aby si studenti začali připlácet za vzdělání na veřejných vysokých školách ještě za této vlády. Mluvil právě o odloženém školném. "Programové prohlášení jasně říká, že zahájíme diskusi o odložené platbě, což tímto činím. Přičemž nikde není řečeno, že nutně musí zůstat pouze u diskuse a že už nedojde k realizaci," sdělil tehdy tisku.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.