Za zanedbávání zvířat rovnou do vězení

Domácí
5. 10. 2007 13:45
ilustrační foto: týraný býk na farmě v obci Žítková (2004)
ilustrační foto: týraný býk na farmě v obci Žítková (2004)

ilustrační foto: týraný býk na farmě v obci Žítková (2004)Pokud některý chovatel zanedbává péči o psy, dobytek nebo drůbež, je to sice týrání zvířat, obvykle se ale jedná jen o přestupek. Proto by měl v budoucnu existovat nový trestný čin: zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Tato novinka je jednou ze 27 změn, které ministerstvo spravedlnosti zapracovalo do návrhu nového trestního zákona. „Zákon jsme poslali vládě. Rádi bychom, aby ho vláda odsouhlasila do konce roku nebo začátkem roku příštího, aby se v příštím roce mohl projednat v poslanecké sněmovně," plánuje ministr Jiří Pospíšil.

Nejdůležitější novinky v návrhu trestního zákona podle soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala, který ho připravoval
1. rozlišení trestních sazeb: zatímco postihy za majetkovou trestnou činnost spíše klesají, tresty za provinění zločiny proti zdraví a majetku rostou (například navrhovaná maximální délka výjimečného trestu bude 30 let)
2. širší spektrum alternativních trestů a opatření: zavádí se například domácí vězení, při němž se člověk bude moci zdržovat jen doma nebo v zaměstnání, nebo zabezpečovací detence, která umožní zadržet pachatele trestných činů, kteří nejsou stíháni kvůli duševní poruše či nepříčetnosti
3. snížení věku trestní odpovědnosti na 14 let
 Kauzy končí jako přestupky

„Ovečky umíraly žízní a hladem", „Psi ze Skašova se dotkli lidských srdcí", „Sám pil jako doga, ale dogu mučil žízní". To je jen několik z titulků, jimiž média v posledním roce popisovala případy týrání zvířat. Lidé, kteří se ho dopouštějí, ale páchají jen přestupek: pokud zvíře nezemře nebo pokud se to neděje opakovaně, nejde o trestný čin. To nový návrh mění.

„Z praxe jsou známé případy, kdy osoba, která má o zvíře pečovat, je ponechá z různých důvodů (odjezd na dovolenou, opuštění bydliště atd.) bez potřebné péče, a zvířata strádají žízní, hladem, působením klimatických vlivů a následným poškozením fyziologických funkcí," píše ministerstvo v důvodové zprávě. Strádání bývají vystavena zvířata i při přepravě.

Podle § 271 navrhovaného zákoníku bude trestným činem to, když někdo způsobí zanedbáním péče zvířeti smrt nebo i jen trvalé poškození zdraví. Maximálním trestem bude půlroční vězení, v případě týrání většího množství zvířat až dvouleté. Zpřesňuje se i paragraf upravující přímo týrání.

„Je to určitě zlepšení. My ale problém vidíme spíš v tom, aby se existující zákony dodržovali," říká zdrženlivě ředitelka PR Nadace na ochranu zvířat Alena Hajnová.

Schválení navíc není jisté

Nový trestní zákon, který měl nahradit normu z roku 1961, projednávala poslanecká sněmovna už loni. Tehdy neprošel kvůli jedinému ustanovení: měl z něj vypadnout „paragraf proti tunelování", tedy ustanovení o tom, že je trestné zneužívat informace v obchodním styku.

Ani tentokrát se nedá vyloučit, že se podobný problém najde. Možný sporný bod v podobě sníženého trestu za eutanazii, o němž ministerstvo uvažovalo, ale z návrhu zmizel. „Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o koaliční návrh, vycházíme vstříc KDU-ČSL, pro kterou by tato úprava byla nepřijatelná," vysvětlil změnu ministr Pospíšil.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ