Za ztracenou <span>půlmiliardu</span> na 5,5 a 8,5 let za mříže

Domácí
25. 5. 2010 12:21
Manažer Jan Šik (vlevo) byl nepravomocně odsouzen k 5,5 rokům vězení.
Manažer Jan Šik (vlevo) byl nepravomocně odsouzen k 5,5 rokům vězení.

Manažer Jan Šik (vlevo) byl nepravomocně odsouzen k 5,5 rokům vězení.Pražský městský soud dnes uložil bývalému manažerovi Janu Šikovi a podnikateli Miloši Skořepovi tresty 5,5 a 8,5 roku vězení kvůli případu ztracených 500 milionů korun z účtu dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. Oba mají společnosti dohromady zaplatit 96 milionů korun a úroky.

Šik podle obžaloby převedl bez souhlasu představenstva v roce 2005 peníze na zahraniční konto, Skořepa je pak údajně použil na soukromé aktivity. Rozhodnutí není pravomocné, právní zástupci obou mužů se odvolali.

K TÉMATU: Soud začal projednávat kauzu ztracených milionů z ČKA
                    Uprchlý podnikatel z kauzy ČKA byl zadržen v Emirátech

Podle obžaloby slíbil Skořepa Šikovi, že mu pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real. Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale. Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.

V březnu následujícího roku proto podle žalobců napsal podnikatel dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland. Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom podle obžaloby peníze rozesílal na svá další konta, některé si pak v hotovosti vybral.

Třiatřicetiletý Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Byl mladý a bez zkušeností. Soudkyně Veronika Čeplová však jeho slovům neuvěřila, z výpovědí svědků podle ní vyplynulo, že byl schopný a ceněný pracovník. Uvedla, že musel být se Skořepou dohodnutý na vyvedení peněz. "Jiná konstrukce takto nepříčetného chování není možná," prohlásila.

Manažer Jan Šik (vlevo) byl nepravomocně odsouzen k 5,5 rokům vězení.Uložit bývalému manažerovi trest za nedbalostní čin, jak navrhoval jeho advokát Jan Bělohradský, podle ní nepřipadalo v úvahu. Šik prý jednoznačně jednal úmyslně. Čeplová mu zároveň udělila trest zákazu činnosti ve statutárních orgánech na šest let.

Za hlavního viníka v případu předsedkyně senátu označila dvaačtyřicetiletého Skořepu. "Byl to on, kdo měl největší zájem na převodu peněz," uvedla. Odmítla tvrzení podnikatelovy obhájkyně Kláry Slámové, podle níž Skořepa nevěděl, že peníze na jeho účtu pocházejí ze společnosti Galileo Real. Odkázala při tom na jeho pokusy převést peníze již ze Société Générale. Za přitěžující okolnost pro podnikatele pak označila to, že jednal s rozmyslem.

Právní zástupci obou obžalovaných se proti rozsudku ostře ohradili. Bělehradský označil zejména výrok o náhradě škody pro svého klienta za likvidační. Protože se Skořepa nezdržuje v Česku, bude totiž Galileo Real pravděpodobně vymáhat celých 96 milionů po Šikovi. Nechá pak na něm, ať se domůže části po Skořepovi.

Podle Bělehradského zároveň nezpůsobili škodu pouze obžalovaní. Největší podíl na ztrátě 500 milionů měla podle něj UBS. "Kdyby nebylo pochybení banky a banka neudělala chybu v tom, že převedla bez rozkazu peníze na jiný účet, tak by nemohlo dojít ke škodě," řekl po skončení jednání novinářům. Banka pochybení přiznala a již dříve na základě dohody s vládou vrátila ČR 404 milionů korun.
Také podle Slámové nestojí za případem Skořepa se Šikem. "Rozsudek je plný mnoha formálních i faktických chyb," uvedla. Skořepa si podle ní myslel, že peníze, které obdržel na svůj účet ve švýcarské bance, jsou určeny na jeho úvěr. Půjčku mu prý slíbil podnikatel František Savov, který také jednal se Šikem.

Slámová uvedla, že Savov sehrál v případu větší roli než oba obžalovaní dohromady. Například doručil Šikovi listinu s falešným Skořepovým podpisem, na jejímž základě bývalý manažer poslal peníze do Švýcarska. Na Savovově účtu pak podle ní skončila značná část vyvedených peněz.

Ilustrační foto.S rozsudkem byla naopak spokojena státní zástupkyně Bohuslava Friedlová. "Obžalovaní byli uznáni vinnými ve znění obžaloby, takže bych řekla, že se ztotožňuji s rozsudkem městského soudu jak co do výroku o vině, tak do výroku o trestu," uvedla. Přesto si ponechala lhůtu na odvolání.

Bývalému manažerovi hrozilo za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku až osmileté vězení, podnikateli za podvod až desetiletý trest. Skořepa je však stíhán jako uprchlý. Loni v lednu byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl propuštěn na kauci. O jeho vydání ČR jedná, ministerstvo spravedlnosti však nechtělo s odkazem na možnost zásadního ovlivnění situace případ komentovat. Podle Slámové nemá arabská strana vzhledem ke způsobu vedení kauzy důvod jejího klienta vydat.

Výběr událostí kolem ztracených milionů z ČKA  

3. května 2006 - Server Aktuálně.cz informoval, že ČKA postrádá 500 milionů korun. Jde o peníze, které její dceřiná společnost IMOB poslala z účtu firmy Galileo Real údajně kvůli zhodnocení na zahraniční účty. Peníze podle serveru zmizely v roce 2005.


4. května 2006 - Podle Aktuálně.cz se na vyvedení peněz z ČKA kromě ředitele IMOB Jana Šika podílel i podnikatel Miloš Skořepa. Předseda dozorčí rady IMOB Pavel Pešek rezignoval.
- Ministr financí Bohuslav Sobotka nařídil audit všech dceřiných firem ČKA.


9. května 2006 - Podle ČKA Skořepa potvrdil, že částku převzal, a nabídl agentuře spolupráci při navrácení peněz.


12. května 2006 - ČKA se údajně dohodla se Skořepou na navrácení peněz prostřednictvím splátkového kalendáře. Peníze však do konce lhůty neobdržela.


9. února 2007 - Podle Aktuálně.cz Skořepa zmizel do ciziny.


12. prosince 2007 - Česká vláda se s bankou UBS dohodla na tom, že banka státu vrátí 420 milionů korun a zbytek peněz budou vymáhat na Skořepovi. ČKA týž měsíc obdržela na účet 404 milionů korun od UBS, návazně dostala dalších 16 milionů Kč.


27. května 2008 - Podle Hospodářských novin ministerstvo financí zažalovalo hlavní aktéry transakce (Skořepu, Savova a Šika) a bude po nich chtít nahradit škodu ve výši zhruba 140 milionů korun.


21. srpna 2008 - Protikorupční policie obvinila v kauze ztracených 500 milionů korun Šika. Byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Šik dal podle policie o více než tři roky dříve písemný souhlas k vyvedení peněz, prý je chtěl v zahraničí zhodnotit.

 

1. října 2008 - Policie začala v kauze stíhat jako uprchlého podnikatele Skořepu, a to pro podvod.

 

Leden 2009 - Skořepa byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl ale propuštěn na kauci.


25. ledna 2010 - Pražské městské státní zastupitelství poslalo případ před soud. Šik byl obžalován z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Skořepa z podvodu.

 

26. dubna 2010 - U pražského městského soudu začalo hlavní líčení. Šik svou vinu popřel, Skořepa je stíhán jako uprchlý. Podle jeho advokátky Kláry Slámové se však ani on vinen necítí.

 

25. května 2010 - Pražský městský soud uložil Šikovi a Skořepovi tresty 5,5 a 8,5 roku vězení. Oba musí společnosti navíc dohromady zaplatit 96 milionů korun a úroky. Rozhodnutí není pravomocné, oba muži vinu odmítají.

Foto: ČTK, Karel Šanda

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ