Vláda odmítla návrh strany Úsvit - Národní koalice na zpřísnění podmínek pro uprchlíky, kteří odmítnou úřadům sdělit po zadržení své jméno a další bližší údaje. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Poslanci Úsvitu požadovali prodloužení lhůty pro zadržení nespolupracujících uprchlíků na neurčito.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33 %
- Ano, už jsem pomohl/a. 33 %
- Ne. 33 %
Podle současného zákona nesmí doba zajištění cizinců překročit 180 dnů. Tuto lhůtu může policie v některých případech prodloužit, nesmí ale překročit v souhrnu 545 dnů. Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský však už dříve poukázal na to, že po uplynutí lhůty stanovené zákonem jsou běženci propuštěni. Podle něj jde o ty potenciálně nejnebezpečnější imigranty, protože nespolupracují a úřady o nich téměř nic nevědí.
Vláda však v návrhu stanoviska uvádí, že by tím Česko porušilo řadu mezinárodních závazků, například článek úmluvy o ochraně lidských práv a svobod. Upozorňuje také na to, že s možností neomezeného prodlužování zajištění cizinců souvisejí i s tím spojené náklady. Sice je nelze podle vlády přesně vyčíslit, ale pokud by příliv neoprávněných migrantů vzrostl, šlo by jistě o značné náklady, uvádí vláda.
Vláda také nesouhlasí s tvrzením předkladatelů, že možnost neomezeného zajišťování migrantů by je odradila od možnosti zdržovat své vyhoštění tím, že budou například podávat neúčelné žádosti o azyl. Argumentuje tím, že už nyní je tato možnost omezena na prvních sedm dní v detenčním zařízení.