Policie zatkla tři muže kvůli podezření, že se pokusili ovlivnit výpověď klíčové svědkyně v kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Muži údajně oslovili bývalou Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou a nabízeli jí peníze výměnou za pomoc pro vicepremiéra. Uvedl to v sobotu večer server Aktuálně.cz.
Urbanová vše ohlásila policii, která aktéry příběhu zadržela. Jeden z nich už byl propuštěn, u dalších dvou se rozhoduje o obvinění. Čunek Aktuálně.cz řekl, že nemá zapotřebí, aby někdo Urbanovou uplácel. "Opět to háže vinu na mě. Nevím, proč bych něco takového dělal, jsem přesvědčen o své nevině. Nepotřebuji, aby paní Urbanová měnila výpověď," prohlásil.
K případu se v neděli vyjádřil i Čunkův advokát Eduard Bruna, který policejní podezření ohledně ovlivňování Urbanové považuje za absurdní. Řekl, že svědkyně vypovídá od počátku stejně a při změně výpovědi by jí hrozilo stíhání kvůli křivé výpovědi.
Policisté o víkendu odmítali k případu trojice podezřelých mužů cokoliv říct s odvoláním na zákaz přerovského okresního státního zastupitelství. Operační důstojník přerovské policie na žádost ČTK kontaktoval přerovského státního zástupce, ten však odmítl sdělit jakékoli informace. Není tedy jasné, zda byli zadržení muži obviněni.
Podle Aktuálně.cz je mezi zadrženými muži i známý obchodník s LTO Roman Vaškůj. Policie pracuje s verzí, že právě on kontaktoval Urbanovou a nabízel jí peníze, když začne vystupovat ve prospěch Čunka.
Vaškůj po zatčení popřel, že by po Urbanové chtěl, aby změnila výpověď. Tvrdí, že mu šlo jen o získání informací, které by Jiřího Čunka očistily.
Televize Nova v neděli večer uvedla, že existuje spojení mezi Čunkovou právničkou Janou Rejžkovou a podnikatelem Vaškůjem. Právnička totiž obchodníka zastupuje v případě lehkých topných olejů. Čunek nyní zvažuje, že s spolupráci s Rejžkovou ukončí, dodala televize. Čunek Nově řekl, že informace o spojení advokátky s podnikatelem jsou pro něj nepříjemné. "Budu s ní o tom mluvit," prohlásil šéf lidovců.
Bývalá Čunkova sekretářka Marcela Urbanová dostala dokonce policejní ochranu. Ministr vnitra Ivan Langer uvedl, že jde o nejmírnější stupeň ochrany. Policisté ji například doprovázejí, když někam jde.
Obviněný Čunek zůstává přes protesty ve vládě
Policie Čunka obvinila z přijetí úplatku. Podezírá ho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i firma obvinění odmítají.
První zprávy o policejním vyšetřování Čunka se objevily v prosinci 2006 v deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD se policie začala případem zabývat v listopadu 2006, když prověřovala informace Čunkovy bývalé sekretářky Urbanové z doby jeho působení v čele vsetínské radnice o tom, že ji Čunek sexuálně obtěžoval. Ve výpovědi Urbanové se totiž údajně objevila i zmínka o možném Čunkově korupčním chování.
Čunek nedávno neuspěl se svou stížností proti obvinění z korupce. Je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve své funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Zatím ho jeho straničtí i vládní kolegové podporují. Čunek také nedávno uvedl, že o rezignaci a odchodu z koaličního kabinetu neuvažuje. Postoj Čunka i koaličních partnerů kritizuje opozice. Sociální demokraté opakovaně Čunka vyzvali, aby jako obviněný nezůstával ministrem.
Foto: Karel Šanda