Zhruba 90 procent zahraničních studentů, studujících v prezenční formě bakalářského, magisterského nebo doktorského studia, by doporučila studium vysoké školy v České republice. Vyplývá to z výsledků výzkumu Domu zahraniční spolupráce (DZS), kterého se zúčastnilo kolem 10 tisíc studentů z 55 českých vysokých škol. V Česku studovalo loni v programech vedoucích k získání titulu 46 534 zahraničních studentů.
"Zahraniční studenti jsou pro české vysoké školství naprosto zásadní skupina. Přinášejí univerzitám značné finanční obnosy... Přítomnost zahraničních studentů také přispívá k rozvoji vysokých škol, studijních oborů a rozvoji oborů v cizích jazycích," řekla vedoucí informačního a komunikačního oddělení DZS Lucie Durcová.
Cizinci podle vedoucí oddělení internacionalizace studia DZS Soni Lippmann studují v České republice nejčastěji obchod, administrativu a právo. Jezdí sem i za studiem zdravotnictví, sociálních věd, technických oborů nebo stavebnictví.
Studium v Česku je první volbou pro dvě třetiny respondentů, kteří studují programy v češtině. Důvodem je podle Lippmann to, že je studium zdarma. Pro osoby studující programy v angličtině je Česko první volbou ke studiu v 54 procentech. Studenti si zemi vybírají hlavně kvůli konkrétnímu studijnímu programu nebo konkrétní vysoké škole. Svou roli zvláště pro studenty původem z mimoevropských zemí hrají i geografická poloha země a náklady na studium a živobytí. Lidé ze západní Evropy do Česka zase jezdí studovat kvůli mnohdy snazšímu přijímacímu řízení či nízkým poplatkům za studium. Velkou roli hraje i úroveň angličtiny učitelů, tu však hodnotí zahraniční studenti výuky realizované v angličtině spíše negativně, dodala Lippmann.
Od roku 2000 počet zahraničních studentů stoupá v ČR. Největší zastoupení mají dlouhodobě studenti ze Slovenska, kteří tvoří 45 procent zahraničních studentů. Následují studenti z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Jedním z důvodů je podle Durcové to, že lidé slovanského původu zvládají snáze studium v českém jazyce a studium je pro ně tudíž bezplatné.
Výzkum se uskutečnil od listopadu 2019 do ledna 2020. Na dotazník odpovědělo asi 10 tisíc studentů. Do výzkumu se zapojilo všech 26 veřejných vysokých škol, dále jedna státní a 28 soukromých škol. "Jedná se o první výzkum svého druhu v tomto rozsahu," řekl náměstek ředitelky DZS Michal Uhl.
V České republice studovalo k 31.12. 2019 v programech vedoucích k získání titulu na českých vysokých školách 46 534 zahraničních studentů, což je 16,1 procenta z celkového počtu vysokoškoláků. Nejvíce studentů ze zahraničí studovalo na Univerzitě Karlově v Praze, na Masarykově Univerzitě v Brně a na Vysokém učení technickém v Brně.