V Česku je asi desetina obyvatel počítačově negramotných, naopak plnohodnotně práci s PC zvládá 41,5 procenta Čechů. Česko se tak řadí na 37. místo na světě, na stejné úrovni je například Zimbabwe. Vyplývá to ze studie neziskové organizace ECDL Foundation, která zkoumá počítačovou gramotnost ve 139 zemích.
Mezi nejlepšími zeměmi se umístily Irsko, Rakousko a Švédsko. Před Českem skončily mimo jiné Kypr, Slovensko, Rumunsko nebo Libye. "Dle očekávání jsou znalosti a schopnosti využívat počítač přímo úměrné výši dosaženého vzdělání a postupně klesají s rostoucím věkem testovaných," uvedl manažer ECDL CZ Jiří Chábera. V Česku ECDL testovala 53 tisíc lidí.
V letech 2007-2009 prošel základními testy počítačové gramotnosti ucelený vzorek 1350 zaměstnanců jednoho z ministerstev České republiky. Na 55 procent testovaných zaměstnanců prokázalo svoji počítačovou gramotnost v rozsahu základního kurzu ECDL Start a 25 procent nebylo z počátku gramotných, ale v průběhu testování bylo schopno se dovzdělat a nakonec v základních testech uspět.
ECDL je mezinárodně rozšířený certifikační koncept počítačové gramotnosti a počítačových znalostí a dovedností. Koncept ECDL - European Computer Driving Licence vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií. Zahrnuje celou škálu vzdělávacích a certifikačních programů a mimo jiné mezinárodně definuje obsah pojmu "Počítačová gramotnost" a současně určuje metodu, jakou je základní počítačová gramotnost ověřována.