Letitý závazek
Karlovy Vary mají zaplatit miliardy za dluhopisy z roku 1924
18.10.2011 15:31
Karlovy Vary mají údajně zaplatit držitelům dluhopisů vydaných městem v roce 1924 přibližně deset miliard korun. Žádost o jejich proplacení obdržela karlovarská radnice od zástupce vlastníků těchto dluhopisů, amerického právníka Edwarda Fagana.
S Faganem má primátor Petr Kulhánek jednat o tomto problému ve čtvrtek. Česká národní banka existenci emise dluhopisů potvrdila. Dluhopisy měly být údajně splatné po 30 letech, v roce 1954 však splaceny prý nebyly.
Fagan městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů i nadále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla asi 506 milionů dolarů. "Tedy téměř tisíckrát více, než byla původní nominální hodnota," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.
Primátor začal situaci řešit s Českou národní bankou a konzultoval ji i s ministerstvem financí. ČNB i ministerstvo Faganův dopis také obdržely. "Obě instituce věc berou vážně. ČNB existenci této emise potvrdila. Prozatím není nikdo schopen vyhodnotit všechny okolnosti, které se v průběhu téměř 90 let existence cenných papírů vyskytly, a mohly by ovlivnit jejich uplatnitelnost," uvedl primátor.
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že se ministerstvo tímto případem zabývá a je na samém počátku. Zatím nic nenasvědčuje, že by měl někdo za tyto dluhopisy platit, uvedl Jakob. Podle něho je ale třeba v archivech dohledat dobové materiály, prostudovat řadu podkladů a celý případ důkladně analyzovat. "Je třeba si uvědomit, že v době vydání dluhopisů platil rakousko-uherský občanský zákoník," uvedl Jakob.
Dluhopisy existují
Ředitel komunikace ČNB Marek Petruš oznámil, že v centrální bance vědí o tom, že dluhopisy existují. "Tyto dluhopisy vznikly v roce 1924, to znamená ještě předtím, než byla ustavena ČNB a její předchůdkyně. Vzhledem k tomu, že vznikly ještě před založením centrální banky, jsme přesvědčeni, že se tyto dluhopisy ČNB netýkají," uvedl Petruš.
Karlovarský historik Stanislav Burachovič pátral v souvislosti s údajnými dluhopisy v městských kronikách i dalších dochovaných dokumentech, ovšem na nic, co by s nimi bylo spojeno, nenarazil. Podle něho bylo město vždycky více či méně zadlužené, ovšem o takovéto emisi dluhopisů a důvodu, proč by byly vydány, nejsou zmínky. "Je mi záhadou, na co by město ty peníze potřebovalo. Informace se nedochovaly. Tím samozřejmě existenci dluhopisů nezpochybňuji," konstatoval Burachovič.
Kulhánek je přesvědčen, že městu nehrozí riziko, že by mělo náhle splatit deset miliard korun, což v příjmech představuje zhruba deset ročních rozpočtů nebo hodnotu veškerého majetku spravovaného městem. "Kromě otázky platnosti dluhopisů jako takových je jisté, že Karlovy Vary roku 2011 nejsou stejným subjektem jako Karlovy Vary roku 1924. Stejně jako všechny městské a obecní samosprávy ztratily v dobách socialistické republiky svou právní subjektivitu a jejich práva a závazky převzal stát," dodal Kulhánek.
Rakousko mu praxi zakázalo
Fagan si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní kolem odškodnění židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku. Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce pak ale vycouval.
Fagan chtěl také zastupovat u soudu pozůstalé obětí katastrofálního požáru lanovky v rakouském Kaprunu v roce 2000, Rakousko mu ale advokátní praxi u svých soudů zakázalo, a proto Fagan v této věci podal žaloby v USA. Nabídl také zajistit odškodnění obětem tsunami v jižní Asii. V roce 2006 oznámil, že hodlá žalovat Polsko za to, že údajně nesplatilo dluhopisy vydané před druhou světovou válkou. Žalobu za držitele těchto cenných papírů chtěl právník proti polské vládě podat u newyorského soudu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.