Noc ze soboty na neděli byla o hodinu delší

Domácí
27. 10. 2012 22:06
Češi si v neděli přispali.
Češi si v neděli přispali.

Noc ze soboty na neděli byla o hodinu delší. Evropa opustila na zhruba sedm měsíců letní čas a ve 3.00 se měření času posunulo o 60 minut zpět. Změna středoevropského letního času na středoevropský čas znamená, že se bude o hodinu dříve rozednívat a naopak o hodinu dříve stmívat.

Kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová.V Česku se za jeden čas zasazují lidovecký senátor Petr Šilar a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová, která kandiduje na českou prezidentku. Prosazují evropskou občanskou iniciativu "Jen jeden čas". Zatím prý zápasí s evropskou byrokracií.

Roithová je přesvědčena, že střídání zimního a letního času má negativní vliv na lidský organismus i ekonomiku. Nejčastějším argumentem odpůrců letního času je, že časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže. Někteří odborníci tvrdí, že stoupne počet nehod i sebevražd. Jiní ale mají za to, že většině lidí tyto změny vůbec nevadí, a tvrdí, že přeladění "vnitřních hodin" trvá jen několik dní.

Legendárním českým bojovníkem proti letnímu času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. O zrušení letního času marně usiloval i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předloni v létě ale zemřel.

Nejznámější bojovník proti změně času pekař Stanislav Pecka.Jako první přišel s návrhem zavést letní čas zřejmě Američan Benjamin Franklin. V roce 1784 poukazoval na to, že by se tak ušetřilo na svíčkách. Dnešní energetikové ale tvrdí, že se střídání letního a zimního času v energetice projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší. Mění se jen doba zatížení přenosové soustavy. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a zaváděn byl až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů. V tehdejších státech EU byl již od roku 1976. V tuzemsku až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní čas prodloužilo na sedm měsíců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Otakar Grusser / MF DNES / Profimedia.

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ