Noc ze soboty na neděli byla o hodinu delší

Domácí
27. 10. 2012 22:06
Češi si v neděli přispali.
Češi si v neděli přispali.

Noc ze soboty na neděli byla o hodinu delší. Evropa opustila na zhruba sedm měsíců letní čas a ve 3.00 se měření času posunulo o 60 minut zpět. Změna středoevropského letního času na středoevropský čas znamená, že se bude o hodinu dříve rozednívat a naopak o hodinu dříve stmívat.

Kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová.V Česku se za jeden čas zasazují lidovecký senátor Petr Šilar a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová, která kandiduje na českou prezidentku. Prosazují evropskou občanskou iniciativu "Jen jeden čas". Zatím prý zápasí s evropskou byrokracií.

Roithová je přesvědčena, že střídání zimního a letního času má negativní vliv na lidský organismus i ekonomiku. Nejčastějším argumentem odpůrců letního času je, že časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže. Někteří odborníci tvrdí, že stoupne počet nehod i sebevražd. Jiní ale mají za to, že většině lidí tyto změny vůbec nevadí, a tvrdí, že přeladění "vnitřních hodin" trvá jen několik dní.

Legendárním českým bojovníkem proti letnímu času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. O zrušení letního času marně usiloval i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předloni v létě ale zemřel.

Nejznámější bojovník proti změně času pekař Stanislav Pecka.Jako první přišel s návrhem zavést letní čas zřejmě Američan Benjamin Franklin. V roce 1784 poukazoval na to, že by se tak ušetřilo na svíčkách. Dnešní energetikové ale tvrdí, že se střídání letního a zimního času v energetice projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší. Mění se jen doba zatížení přenosové soustavy. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a zaváděn byl až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů. V tehdejších státech EU byl již od roku 1976. V tuzemsku až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní čas prodloužilo na sedm měsíců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Otakar Grusser / MF DNES / Profimedia.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ