Rakouská strana je rozhodnuta zajistit volný pohyb přes hranice s Českou republikou bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet spor kolem jaderné elektrárny Temelín. Novinářům v Praze to v pátek řekl rakouský ministr vnitra Günther Platter po jednání se svým českým protějškem Ivanem Langerem.
Rakouská vláda se tento týden dohodla na tom, že při protitemelínských demonstracích musí být zajištěn volný pohyb lidí i zboží přes hraniční přechody. "Bylo přijato toto rozhodnutí a já jako ministr vnitra se postarám o jeho prosazení," prohlásil Platter.
Při posuzování otázky, zda umožnit volný pohyb osob bez hraničních kontrol, bude Rakousko brát v úvahu pouze splnění schengenských kritérií. "A o tom rozhodne v listopadu rada ministrů vnitra a spravedlnosti," řekl Platter.
Schwarzenberg píše velvyslankyni
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg napsal rakouské velvyslankyni v Česku Margot Klestilové-Löfflerové kvůli diskriminaci českých občanů během rakouských blokád hranic. Šéf české diplomacie tak vyslyšel otevřenou žádost novináře Jiřího X. Doležala v týdeníku Reflex. V posledním vydání časopisu Doležal píše, že byl "hrubě diskriminován" úřady Rakouska na silnici u hraničního přechodu Wullowitz a že byl také svědkem diskriminace dvou dalších českých občanů.
Doležal uvádí, že zaznamenal nerovnost v přístupu k právu blokovat cizí vozidla. Žádal proto ministra, aby "intervenoval u rakouské vlády". "Nebyla to tak strašná věc, ale přeci jen jsem chtěl připomenout, že se nemá dělati," řekl Schwarzenberg.
Doležal v Reflexu uvádí, že jel na demonstraci svolanou rakouskými aktivisty kvůli jaderné elektrárně Temelín. Chtěl s kolegou Janem Potůčkem svou demonstrací žádat o dodržování dohody z Melku, kde se mimo jiné uvádí, že Rakousko nebude bránit přepravě zboží a osob. "Tuto část dohody rakouské úřady povolováním podobných akcí, jako byla ona páteční u Wullowitzu, evidentně nedodržují. Chtěli jsme proto ověřit, nakolik jsou úřady v přístupu k demonstrantům nestranné, a uspořádali jsme blokádu blokády," přiblížil Doležal.
Foto: archiv