Od čtvrtečního dne platící zákaz dovozu ruského uhlí moravskoslezským hutním podniků a uhelným elektrárnám problémy nedělá. Ruské uhlí totiž odebírala pouze hutnická společnost Liberty Ostrava, která už dodávky nahradila z jiných zdrojů. Informovala o tom mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.
"U dodavatelů z celého světa zajišťujeme stabilní dodávky surovin, abychom měli v Ostravě i nadále dostatečné zásoby bez ohledu na to, jaký bude vývoj situace v souvislosti s válkou na Ukrajině. U uhlí se soustředíme na zlepšování dodávek z dolů, které jsou nejblíže ostravské huti, a snažíme se navyšovat podíl dodávek z těchto blízkých zdrojů," uvedla mluvčí Liberty Ostrava.
Naopak Třinecké železárny závislé na dodávkách uhlí z Ruska nebyly. "Zákaz nám problémy nepůsobí. Uhlí odebíráme z OKD a Polska," řekla mluvčí podniku Petra Macková. Podobně jsou na tom i dvě uhelné elektrárny, které v Moravskoslezském kraji působí. Tu v ostravských Třebovicích provozuje společnost Veolia, v Dětmarovicích na Karvinsku pak ČEZ. Ani do jedné podle mluvčích obou podniků Jany Dronské a Vladislava Sobola ruské uhlí nemířilo.
Zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí, v Evropské unii začal platit ve čtvrtek. Ve středu skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu.
Rusko se na dovozu uhlí do EU podílelo zhruba 45 procenty, největšími odběrateli ruského uhlí byly Německo, Polsko a Nizozemsko. Česká republika loni z Ruska dovezla přes 300 tisíc tun černého uhlí. Podíl Ruska na celkovém dovozu černého uhlí do země tak činil zhruba sedm procent. Výpadek dodávek uhlí z Ruska podle odborníků může Česká republika nahradit dovozem z jiných zemí.