Zákaz pobytu z dílny Řápkové nejspíš narazí, proti je část VV i TOP 09

Domácí
24. 11. 2011 18:15
Zákaz bydlení má vyřešit případné problémy s lidmi na dávkách, na které pokuty neplatí (ilustrační foto).
Zákaz bydlení má vyřešit případné problémy s lidmi na dávkách, na které pokuty neplatí (ilustrační foto).

Zákaz pobytu v obci lidem, kteří se opakovaně dopouštějí přestupků, nemá příliš velkou naději na úspěch. Proti návrhu bývalé starostky Chomutova a nynější poslankyně Ivany Řápkové (ODS) se staví spolu s opozicí i část koalice a nepodpořila ho ani vláda. A kritikou nešetří ani ombudsman.

Když ukradnete něco do pěti tisíc korun, bude to policie klasifikovat jako pouhý přestupek a dostanete nejspíš pokutu. Jenže pokud nemáte legální příjmy, můžete pokutový lístek klidně roztrhat a zahodit. Dávky vám kvůli pokutě nikdo vzít nemůže. A tak jsou někteří "přestupkáři" v podstatně nepostižitelní, přestože se drobné kriminality dopouštějí opakovaně. Proto přišla Ivana Řápková ve spolupráci se starosty a policisty s návrhem, aby recidivistům řádícím mimo místo jejich trvalého bydliště hrozil na tomto místě zákaz pobytu.

"Návrh je snahou posílit účinnost sankcí, které jsou dnes na lidech bez legálních příjmů nevymahatelné, a tedy se míjejí účinkem," obhajovala Řápková novelu na sociálním výboru. "Přestupkový zákon tuto situaci vůbec neřeší stejně jako nereaguje na recidivitu," poukázala na nedostatky v současné legislativě. Proto navrhuje možnost až tříměsíčního zákazu pobytu s možností snížení na polovinu, který by ovšem nebylo možno uložit mladistvým do 18 let. Opatření by platilo jen na závažné přestupky například vůči majetku, občanskému soužití či veřejnému pořádku. Novela navíc zavádí noční klid mezi 22. a 6. hodinou.

Výtvor lidové tvořivosti

Opozici ovšem bývalá primátorka problémového Chomutova nepřesvědčila. "Návrh vůbec neřeší příčinu problémů, jen přichází se sankcí a já se obávám, že se bude využívat jen v určitých oblastech na určité lidi a může být tedy zneužíván," podotkla poslankyně Dana Váhalová (ČSSD). Její partajní kolegyně Milada Emmerová označila novelu za výtvor lidové tvořivosti. "Je to příliš ostré opatření bez starosti o perspektivu a nápravu těchto lidí," pustila se do návrhu Řápkové.

Proti se postavil i veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, kterému se nelíbí, že každý problém, který se ve společnosti objeví, vede k dalším a detailnějším zákonům. "Svoboda pohybu je základním ústavním právem každého člověka, a protože tento návrh je zásahem proti němu, je pro mě zcela nepřijatelné, aby o tom rozhodovala obec a ne soud," řekl během zasedání sociálního výboru a dodal, že otevřená dlaň je lepší než zaťatá pěst.

S návrhem nesouhlasí ani část koaličních TOP 09 a VV. "Není to systémové řešení a pro mě je těžko přijatelné už z toho důvodu, že nevyvažuje prvky represivní a preventivní," řekla na adresu návrhu jeho zpravodajka Jitka Chalánková (TOP 09). "Ztotožňuji se spíše se stanoviskem vlády," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ opatrně místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. Vláda s návrhem nesouhlasí. Sankce jí přijdou vzhledem k přestupkům nepřiměřené a v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Dále prý návrh řeší problém na úkor jiných obcí, kam by se "vyobcovaní" přesunuli a mohli dále páchat přestupky.

Čí práva bránit?

Řápková se setkala s pochopením jen u některých členů koalice. Její kolegyně z TOP 09 Gabriela Pecková poukázala na to, že recidivisté, proti kterým je návrh zaměřen, sami práva ostatních – rovněž garantovaná Listinou – často porušují. "Jde o to, čí práva chceme bránit," podotkla Řápková s tím, že vládní připomínky se vypořádají v rámci pozměňovacího zákona. "A co se týče časté výtky, že návrh přichází jen s represí a opomíjí prevenci – prevence se přece řeší jinak, tu mají na starosti sociální pracovníci, ne přestupkový zákon," uvedla.

Přesto se zdá, že návrh nemá příliš velkou naději na úspěch. Sociální výbor ho nepodpořil, pouze "vzal na vědomí", výbor pro regionální rozvoj k němu nepřijal žádné usnesení. A vzhledem k tomu, že opoziční ČSSD a KSČM jsou proti stejně jako část VV a TOP 09 v čele se svým předsedou Karlem Schwarzenbergem, bude mít ODS nejspíš problém sehnat na jeho schválení potřebnou většinu hlasů.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ