Zakázka za 114 miliard? Úředníci ji <span>vyčíslili od stolu</span>

Domácí
16. 3. 2009 10:00
Kdo zlikviduje staré ekologické zátěže? (ilustrační foto)
Kdo zlikviduje staré ekologické zátěže? (ilustrační foto)

Ministr financí Miroslav Kalusek připravuje obří státní zakázku.Jde o největší státní zakázku v dějinách země. Šťastný výherce, který se zaváže vyčistit zamořená místa po někdejších státních fabrikách, může brzy od vlády získat závratnou sumu 114 miliard korun. Kritikům se nelíbí, že astronomická částka nevznikla na základě pečlivého průzkumu, ale jako "hausnumero" od stolu.

Po téměř dvaceti letech váhání česká vláda rozhodla, že nastal čas vyčistit "staré ekologické zátěže". A je ochotna za to dát jediné (!) firmě, kterou vybere ministerstvo financí, neuvěřitelných 114 miliard korun. Pro ilustraci: je to téměř trojnásobek celého ročního rozpočtu hlavního města nebo součet platů českých poslanců za sto let.

Do soutěže století se přihlásilo šest konsorcií. Které firmy postoupí do druhého kola, se rozhodne do konce měsíce. Kritici - jako třeba odborník na odpady a bývalý expert Greenpeace Miroslav Šuta - označují Kalouskův tendr za "nejhorší ekologické rozhodnutí od roku 1989".

My nic nezkoumali

Kdo zlikviduje staré ekologické zátěže? (ilustrační foto)Jak vznikla ona celková částka 114 miliard? Kdo připravoval odborné podklady, kdo prováděl příslušné rozbory? "Naše ministerstvo škody nijak nezkoumalo. Částka byla stanovena součtem takzvaných garancí," říká nepokrytě Zuzana Chocholová z tiskového odboru ministerstva financí. Víceméně tím přiznává, že jde o číslo vycucané z prstu, které navíc vzniklo na základě podivných odhadů na začátku 90. let.

Stát se tehdy zavázal, že státním podnikům, které v té době právě přicházely do privatizace, v budoucnu proplatí nápravu dosud způsobených ekologických škod. Ty se až na úplné výjimky rodily za minulého režimu, například beztrestně vylévat nebezpečné chemikálie ve velkém takřka kamkoliv bylo za komunistů běžné. V rámci urychlení privatizace se stát rozhodl náklady za odstranění ekologických zátěží nezapočítat do privatizační ceny a prodat firmu takto "očištěnou". U každého podniku pak úředníci přihodili částku, do jejíž výše stát slíbil odstranění škod zaplatit - rovnala se sumě, kterou zájemce o privatizaci vložil do nového podniku.

Hrušky s jablky

Stát na sebe vzal likvidaci starých ekologických zátěží.Po roce 2001 pak na některých místech proběhl průzkum skutečného znečištění a zjištěné náklady se započítaly do ceny současné megazakázky. "Jsou to hrušky smíchané s jablky," připouští již citovaná Chocholová z ministerstva financí. Taková hausnumera se samozřejmě nelíbí profesionálním opozičníkům z Transparency International, kteří tendr označili za ideální výzvu pro korupčníky, ovšem nestačí se jim divit ani experti ministerstva životního prostředí.

lajsna

Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková  

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ