Praha chystá převratnou novinku. Milionové zakázky, které vypisuje magistrát, už nebudou posuzovat jen úředníci za zavřenými dveřmi, ale sami občané. Opatření má začít platit co nejdříve.
Krok radnice tak přichází jen pár dní poté, co spustila jiné protikorupční opatření - z výběrových řízení jsou od poloviny září vyřazeny firmy s takzvanými akciemi na doručitele, tedy ty, u nichž není dohledatelná majetová struktura. Ředitelé odboru také mohou nově podepisovat zakázky pouze do šesti milionů korun, o vyšších zadávacích řízeních bude rozhodovat rada. Dosavadní limit byl 20 milionů korun.
"Teď se rozjíždí účast občanů ve výběrových komisích. Komise už nebudou v uzavřených kancelářích, kde budou sedět pořád ti samí lidé. Občané se budou moci přihlásit do registru, potom budou vylosováni, proškoleni a budou se moci zúčastnit jednání komise," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek primátora pro otevřenost veřejné správy Milan Richter.
Tvrdí, že Praha chystá i další protikorupční kroky. „Máme jich asi sedmdesát, a postupně je uvádíme do praxe. Dalším zásadním opatřením je rodný list zakázky, který bude viset na internetu, a kdokoli se bude moci podívat, kdy byla zakázka vypsaná, jaká byla kritéria, kolik činila předpokládaná hodnota, kdo řízení vyhrál a kolik se ve finále dané firmě vyfakturovalo. Aby byl vidět rozdíl proti vysoutěžené ceně," prozradil. Chystá se i protikorupční ombudsman - nezávislý člověk, který by na magistrátní zakázky dohlížel.
Pražský magistrát je dlouhodobě kritizován za neprůhledné vypisování veřejných zakázek. Například v souvislosti s projektem karty Opencard poukázaly audity na účelové rozdělování zakázek, jejich schvalování se pak řídilo jinými pravidly. Auditorům se také nelíbily špatně uzavřené smlouvy.
Vedení Prahy je ale nyní přesvědčeno, že magistrát v boji proti korupci výrazně pokročil a protikorupční opatření jsou v metropoli výrazně přísnější, než jaká mají v ostatních krajích. Nová pravidla jako celek přivítalo například sdružení Oživení, které se problematikou dlouhodobě zabývá.