Zakletý Čunkův palác: vrátí se lidovecký šéf do vlády?
07.01.2008 07:00 Původní zpráva
Ministerstvo pro místní rozvoj je už dva měsíce bez šéfa. Jeho návrat by se hodil, úřad bez hlavy je paralyzován, jenže comeback Jiřího Čunka budí nevoli. Ve vedení ministerstva dnes navíc stojí úředníci, o něž se zajímá nebo zajímala policie.
Když chce ministerstvo pro místní rozvoj poslat do vlády k projednání nový zákon, musí jeho úřadující šéf, první náměstek Jiří Vačkář (KDU-ČSL), přemluvit někoho z ministrů, aby se toho zhostil. Ministr financí Miroslav Kalousek takto v posledních týdnech předložil kabinetu šest „adoptivních" materiálů. Úřad je po listopadové rezignaci Jiřího Čunka už téměř dva měsíce bez vedení a podle jednacího řádu může vládě dokumenty předkládat pouze její člen. A to přináší zbytečné zdržení.
Podobný problém musí dočasný Čunkův nástupce řešit ve sněmovně: nedávno tam jednu stavební normu obhajoval za stále nejmenovaného ministra předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. „Vážím si ho, ale jako právník tomu prostě nemůže tolik rozumět," naznačuje úskalí bezvládí na ministerstvu pro místní rozvoj náměstek Vačkář.
Předseda na telefonu
S tím jde ruku v ruce i nekoncepčnost úřadu, zaskakující náměstek, dlouholetý lidovecký úředník, si netroufá přijímat závažnější rozhodnutí. Přiznává však, že cokoli složitějšího konzultuje s exministrem Čunkem. „Ministerstvo je de facto naše, lidovecké. Snažím se neudělat nic, co by později nemuselo být akceptováno," nezapře Vačkář duši byrokrata. Kvůli nepřítomnosti ministra třeba nelze ani obsadit místo náměstka pro bytovou politiku a územní plánování, z něhož tento pátek odchází zelený Petr Pávek. Jeho pravomoci si proto musejí rozdělit současní náměstci.
Je nepochybné, že ministerstvo by šéfa potřebovalo jako sůl. A premiér Topolánek minulý týden naznačil, že by se do úřadu mohl vrátit opět Čunek, že prý na něho lidovci v této věci tlačí. Jen pár hodin poté vydal lidovecký mluvčí tiskovou zprávu s názvem KDU-ČSL nevyvíjí žádný enormní tlak na návrat Jiřího Čunka do vlády. Také prý není pravda, že by mělo jít o handl „za Čunka v kabinetu Klaus na Hradě". Svou si přisadili i zelení, kteří promptně oznámili, že comeback neoblíbeného vsetínského exstarosty by se jim ani trochu nelíbil. O řešení situace budou tento týden jednat koaliční předsedové.
Čunkovi kostlivci
Čunek by ale nebyl jedinou problematickou postavou ve vedení ministerstva pro místní rozvoj, pochybnosti panují také kolem ředitele odboru hospodářské správy Vladimíra Vihana, bývalého starosty Prahy 1, a náměstka Milana Půčka, někdejšího Čunkova tajemníka na vsetínské radnici.
Exstarostu pražské části vyšetřovala policie kvůli neprůhlednému prodeji půdních prostor. Někdejší člen ODS má ve své politické dráze více vroubků. Jako starosta zodpovídal za pronájem obecního domu na Václavském náměstí, v němž si provozovatel zřídil erotický klub. Nakonec musel radnici opustit předčasně, když souhlasil s pronájmem Karlova mostu pro soukromou party firmy vyrábějící luxusní kabelky. Vihan se ke své minulosti nechce vyjadřovat, přes sekretářku vzkázal, že dotaz zodpoví jen přes tiskové oddělení. V následné reakci na otázku týkající se jeho minulosti neodpověděl, popsal jen působení na úřadu.
Někdejšího tajemníka ze vsetínské radnice Milana Půčka zase stíhá policie kvůli tomu, že údajně poskytl falešné alibi Čunkovi v jeho korupční aféře. O případné obžalobě měl olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil rozhodnout už před koncem roku, případ ale ještě není uzavřen. Ani Půček se nechce ke kolizi svého vyšetřování a působení na ministerstvu vyjadřovat. Současný první náměstek Vačkář se Půčka zastal: „On funguje hlavně dovnitř úřadu, vně moc nevystupuje, takže já v tom nevidím problém. Kdyby to byly finanční machinace, je to něco jiného, ale jestli je to v této ctěné rovině, tak bych to neřešil."
Foto: Jan Schejbal, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.