Žalobce Mečl vyzval náměstka k rezignaci. Kvůli schůzce s "kmotrem"

Domácí
5. 12. 2011 18:27
bez popisku 380082
bez popisku 380082

Pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl vyzval k rezignaci svého náměstka Libora Grygárka. Důvodem je komunikace s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem, o které informovala Česká televize v souvislosti s prověřováním úniků v kauze Pandur. Mečl zjistil, že v době, kdy měl jeho náměstek na starosti úsek trestního řízení, mělo vrchní státní zastupitelství pět případů, které se vztahovaly k vlivnému podnikateli. Informoval o tom v pondělí v tiskové zprávě.

Grygárek se podle Mečla ke své rezignaci vyjádří v úterý. V pondělí však ohlásil, že kvůli úniku výpisu svých hovorů podá trestní oznámení.

Mečl kvůli reportáži, kterou vysílala ČT24 a která se týkala úniku informací v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur, provedl "šetření k možné personální provázanosti mezi panem náměstkem Liborem Grygárkem a panem Romanem Janouškem". V reportáži zaznělo to, že Česká televize má k dispozici výpis Grygárkových telefonních hovorů. Z něho vyplývá, že náměstek psal Janouškovi zprávy.

"Já to zmiňuji z toho důvodu, že mimo jiné i po této stopě a po tomto člověku policie stoprocentně jde, respektive zjišťuje, jestli nemůže stát za vynesením oněch informací," uvedla ČT. Grygárek na to v televizi reagoval tím, že pokud někdo disponuje výpisem jeho hovorů, je to důkaz o spáchání trestného činu, a proto podá trestní oznámení.

"Médii opakovaně publikované informace o soukromých schůzkách obou pánů nepovažuji proto ve světle výše uvedeného za slučitelné s výkonem funkce náměstka vrchního státního zástupce v Praze," uvedl Mečl. Podle serveru Českápozice.cz se Grygárek s Janouškem setkali například v červenci v Karlových Varech u příležitosti filmového festivalu.

Informace o vyšetřování kauzy pandurů unikly do médií, svědci mají strach

Redaktoři Mladé fronty Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v případu údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Szücs prý uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula již dříve vyloučil stejně jako Nejvyšší státní zastupitelství, že by informace unikly z jejich úřadu. Rampula také řekl, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ. Vyslechnout svědka se do Rakouska vydali koncem letošního března vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou, napsal už dříve Respekt.

Podle týdeníku vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích zděšení rakouských policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Vyšetřováním úniků bylo pověřeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Informace o postupu prověřování měly být zveřejněny začátkem prosince, další informace by se však podle žalobce Rostislava Bajgera měly objevit až koncem prosince.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině loňského července. O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ