Pražský státní zástupce Marek Bodlák si v únoru dovolil zkritizovat prezidenta Václava Klause za sporné udělení milosti. Od spolku Šalamoun si za to vysloužil návrh na kárnou žalobu a dočasné zproštění výkonu funkce. O místo se však rozhodně nebojí a výpad v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ označil za zcela zcestný.
Nebojíte se, že byste mohl kvůli kritice prezidenta přijít o místo?
To rozhodně ne. Podnět spolku Šalamoun považuji za zcela nesmyslný. Nevidím na svých vyjádřeních nic, čím bych porušil zákon o státním zastupitelství či jiné etické normy. Nebylo to žádné probíhající řízení, ale naprosto definitivně pravomocně skončená kauza, ke které se vyjadřovat můžu, když o tom něco vím. Prostě se jim nelíbilo, že jsem kritizoval majestát, který je podle nich v naší zemi jediný spravedlivý.
Čekal jste podobný výpad?
Abych řekl pravdu, zase tak moc mě to nepřekvapilo. Počítal jsem, že se někdo ozve. Ne, že by zrovna prezident, ale někdo jako pan Petr Hájek (vicekancléř prezidenta republiky - pozn. red.), který se do mě opřel i v tisku. Když mě tento myšlenkový gigant kritizuje, tak mě to vlastně docela těší.
Měl jste kvůli tomu podnětu nějaké oplétačky?
Znepříjemnilo to život spoustě lidem. Musel jsem se k tomu vyjadřovat já, obvodní státní zástupce, městská státní zástupkyně i nějací lidé na ministerstvu. Místo abychom dělali něco smysluplného, tak se zabýváme tímto.
Máte plnou podporu svých nadřízených?
Ano. Jak moje přímá nadřízená, tak městská státní zástupkyně se ztotožnily s tím, že jsem těmi vyjádřeními nic neporušil a žádného kárného provinění jsem se nedopustil. Nepředpokládám, že by nějaká kárná žaloba byla podána.
Stále si myslíte, že Klaus omilostněním kvestorky metropolitní univerzity Anny Benešové pochybil?
Na kritice udělení milosti panem prezidentem stále trvám. A ještě o to víc, když jsem potom sledoval dodatečné argumenty Hradu, které zpochybňovaly celé soudní řízení. Tyto zástupné a nepravdivé argumenty mě jen utvrdily v tom, že moje kritika je zcela oprávněná.
Vy se asi moc nebojíte kritizovat politiky? Před lety jste se například pustil do tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce kvůli propuštění katarského prince či odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Nemáte mezi svými kolegy pověst rebela?
Nemyslím si, že bych byl nějaký rebel. Asi nemám pověst, že bych úplně ke všemu mlčel, ale zase nemám pocit, že bych se vyjadřoval ke všemu. Někdy je zkrátka potřeba vyjádřit se a říci svoje.
Státní zástupce Marek Bodlák se v únoru v médiích otevřeně pohoršil nad milostí, kterou Klaus udělil bývalé kvestorce Metropolitní univerzity v Praze Anně Benešové. Ta byla odsouzena ke čtyřleté podmínce za porušování povinnosti při správě cizího majetku, podplácení a zpronevěru. Za nedostatečné označil například důvody, jimiž Klaus udělení milosti oficiálně vysvětlil. Jedním z nich bylo i to, že se žena musí starat o nemocného manžela, v tom jí však podle Bodláka udělený podmínečný trest nijak nebránil. |