Po padesáti sedmi letech by se měla před soud dostat žena, která se v roce 1950 podílela na odsouzení Milady Horákové k smrti. Městské státní zastupitelství v Praze totiž v pátek podalo k soudu žalobu na Ludmilu Brožovou-Polednovou, po níž volal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Líčení by mohlo začít za několik měsíců.
K tématu: Vražda Milady Horákové: dodnes neuzavřený případ
„Zaplaťpánbůh, že se to povedlo. Před dvěma lety se totiž zdálo, že žalobce náš návrh zamítne, protože mu důkazy nebudou stačit,“ komentoval rozhodnutí státního zastupitelství mluvčí ÚDV Jan Srb. Podle něj nejspíš žalobce přesvědčily důkazy získané z Národního archivu a filmové a rozhlasové záznamy. „Dokazují, že se žalobci s vyšetřovateli už před zahájením procesu dohadovali na tom, jak má proces probíhat a jaké budou rozsudky,“ vysvětluje Srb.
Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. S ní byli popraveni další tři odsouzení. Ludmila Polednová, která se narodila v roce 1921, byla v tomto procesu mezi žalobci. Nyní je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. „Je jasné, že i kdyby byla odsouzena, do vězení nepůjde. Podle nás by ale bylo spravedlivé, kdyby rozsudek o vině padl, jedná se o poslední žijící aktérku procesu,“ říká Srb.
Zatím není jasné, kdy proces s Ludmilou Polednovou začne. Mluvčí městského státního zastupitelství Martin Omelka odhaduje, že to bude trvat několik měsíců.
Žena proti ženě
Právnička a politička Milada Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena, ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla až v roce 1990.
Ludmila Polednová byla proti Horákové, podle Jana Srba, postavena proto, aby jako žena obžalovala ženu. V nedávno objeveném rozhlasovém záznamu z procesu s Horákovou v závěrečné řeči například říká: "Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky."
Foto: ČTK