Lékaři z Třebíče se <span>omluvili za záměnu</span>. Téměř po roce

Domácí
8. 10. 2007 14:58
ilustrační foto: nemocnice v Třebíči
ilustrační foto: nemocnice v Třebíči

ilustrační foto: nemocnice v TřebíčiPlných tři sta jedna dní od výměny miminek Nikolky a Veroniky se vedení třebíčské nemocnice omluvilo oběma nešťastným rodinám. Donutil je k tomu až tlak veřejnosti, médií a ministerstva zdravotnictví. "Je to první rozumný krok ze strany nemocnice za celou tu dobu," komentoval otec Libor Broža. Zástupci kraje a nemocnice byli dnes prvně společně na návštěvě za rodiči. Nabídli jim i konfrontaci se zdravotnickým personálem, který sloužil v době výměny.

Vedení nemocnice zatím odmítalo případ komentovat. A to ani médiím ani rodinám. "Je to první rozumný krok ze strany vedení nemocnice i kraje za celou tu dobu," řekl Broža. Zástupci kraje a nemocnice nejprve navštívili Libora Brožu a Jaroslavu Trojanovou v Jabloňově na Žďársku, poté zamířili k Čermákovým do Přibyslavic.

Holčičky přijdou zpět na narozeniny

Oba páry kvůli dětem chtějí, aby se zpětná výměna uskutečnila co nejdříve. Má se tak stát do devátého prosince, kdy mají obě holčičky narozeniny. Psychologové ovšem varují před velkou fixací holčiček na nepravé rodiče. Rodiny se proto chtějí před výměnou společně scházet.

"Nedokážu si výměnu vůbec představit, zní to hrozně. Bude to muset být formou nějakých schůzek," řekl zdrceně otec Jan Čermák. Oba otcové přiznávají, že zatím nebyl čas ani na výměnu zkušeností. Nevědí tak ani, co mají například děti rády. Na to je zapotřebí těch společných víkendů, konstatovali.

Čermák také potvrdil, že obě rodiny využijí nabídku ke společnému pobytu, při němž by se měly více vzájemně poznat. Dvoudenní pobyt se uskuteční tento týden. Rodiny nechtěly kvůli soukromí uvádět, kde se odehraje. Kromě rodičů a dětí by měla být přítomna také psycholožka. Podle nepotvrzených informací se pobyt uskuteční v úterý a ve středu.

Během dneška podle Čermáka ze strany nemocnice ani kraje nezazněla informace o případném odškodnění. "Budeme ho však požadovat, ale nejsem schopen říct v jaké výši," řekl Čermák. Další kontakty obou institucí s rodinami se podle něj dnes nedomlouvaly. "Policie mě kontaktovala poprvé včera," dodal.

"Když jsem Nikolku poprvé viděl, tak jsem si říkal, nepotřebuju vůbec žádné testy, ta podoba tam je. To samé, když přišel Libor do místnosti. Bylo vidět, že Verunka je podobná zase na Libora," vzpomíná. "Tu holčičku jsem viděl zhruba půl hodiny a za tu půlhodinu vím, že je to moje dcera, a nedokážu říct, co k ní cítím. Samozřejmě, že k ní něco cítím, ale za půl hodiny nemohu říct, že ji miluji," přiznal Čermák.

Výměna málem rozložila partnerství

Výměna dětí vyplynula na povrch díky tomu, že se otec Libor Broža domáhal vyvrácení otcovství. Na soud se obrátil na doporučení švagra, protože měl pochybnosti o otcovství dítěte, jež vychovával s partnerkou Jaroslavou. Oba rodiče byli totiž tmavovlasí a děvčátko blondýnka. Švagr Brožu přesvědčil, aby si nechal udělat testy otcovství. Z nich vyplynulo, že otcem Nikoly není.

Stalo se také v pondělí

- Policie oznámila, že kvůli záměně dětí je podezřelých až 20 lidí, lékařů i sester. Policisté také odebrali vzorky DNA členům rodiny Čermákových, rodičům druhé vyměněné holčičky.

- Do třebíčské nemocnice vyrazila kontrola krajského úřadu, která v porodnici prověří dokumentaci.
- Rodiče obou dívek souhlasí s tím, aby policisté mohli nahlížet do zdravotnické dokumentace; měli by ji dostat v úterý.

Otec proto požádal žďárský soud, aby byl zbaven otcovství. Matka dítěte ale trvala na tom, že dítě má s ním. Proto soud nechal provést testy i u matky. Z nich vyplynulo, že k dítěti, které vychovávala, ani ona nemá pokrevní vztah. Vzpomněla si, že dítě mělo den po porodu velmi rozdílnou váhu a šetřením byla zjištěna výměna dětí v porodnici.

Záměnou dětí v porodnici se od úterý zabývají i třebíčští kriminalisté. Žalobce jim poslal trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele. Policie podezřívá sedm lidí, ve výměně jich může být zapleteno až dvacet.

Jak předejít další výměně? Nemocnice mlčí

Rodiny narozdíl od nemocnice s okolím komunikují. Nemocnice stále dluží nejdůležitější otázky - třeba jak hodlá v budoucnu předejít podobnému nedopatření. „Nemocnice zřejmě propásla ten správný moment, kdy mohla začít komunikovat, a teď neví, jak na informace novinářů reagovat," komentuje její postoj mediální analytik Milan Kruml.

Ředitel nemocnice Petr Mayer s novináři komunikoval naposledy ve středu. V pátek na webových stránkách nemocnice zveřejnil prohlášení, na které odkazuje všechny dotazující se žurnalisty. „Do ukončení vyšetřování nemůžeme sdělovat žádné bližší informace, abychom nenarušili průběh vyšetřování," píše se v něm.

TÝDEN.CZ se ale chtěl zeptat na věci, které s vyšetřováním nesouvisejí, například na to, co nemocnice udělala pro to, aby se problém neopakoval, nebo zda je ochotna přistoupit na požadavky rodičů na kompenzaci. „Zveřejnění těchto informací by vyšetřování rozhodně neohrozilo," potvrzuje mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.

Asistentka ředitele Mayera Iva Šellová ale hovor odmítla přepojit, otázky zaslané e-mailem ředitel nepřijal. A to i přesto, že ho ke komunikaci vyzývá i ministerstvo zdravotnictví. „Největší problém je v tom, že nemocnice dopustila, aby vznikla fáma," kritizuje nemocnici mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Podle něj platí ve zdravotnictví zásady krizové komunikace stejně jako kdekoli jinde. „Je potřeba se s novináři sejít, říct jim, co víme a co nevíme, co po poradě s policií nemůžeme zveřejnit, jak budeme jednat s rodiči, jak předejdeme opakování podobné situace a podobně. Pokud se nejednalo o úmyslný čin, je to jednoduché," radí Cikrt.

Informační linka je hloupost

Mediální analytik Milan Kruml je k nemocnici shovívavější. Podle něj byla v podstatě odsouzena dřív, než byla známa všechna fakta, a proto je těžké říci, jak se měla chovat. „Mediální tlak by se mohl dotknout i lidí, kteří za nic nemohou. To se už ale nedá vzít zpět," říká Kruml. „Na druhou stranu, mlčení může u médií vyvolat i vztek, takže se to zase obrátí proti nemocnici," připouští Kruml. I podle něj by nemocnice měla vydat „informačně bohaté, ucelené prohlášení". „Veřejnost v takové situaci není ochotna čekat," varuje Kruml.

Náměstek hejtmana kraje Vysočina Pavel Hájek v pondělí na dotaz serveru TÝDEN.CZ sdělil, že k případu bude zřízena informační linka, kde bude na dotazy novinářů odpovídat pověřený úředník. „Nemyslím si, že to je to pravé," říká diplomaticky Tomáš Cikrt, podle něhož by bylo lepší zodpovědět všem novinářům co nejvíce dotazů osobně, nejlépe na společné tiskové konferenci.

S tím souhlasí i Kruml, který by doporučoval uspořádat brífink někde na neutrální půdě. „Když to přeženu, informace, které linka poskytne, mohou posloužit maximálně k tomu, aby se do psaní o případu zapojili i ti, kdo o něm dosud podrobně nepsali," glosuje plán Milan Kruml.

Foto: Petra Mášová

Další čtení

ilustrační foto

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Sucho v Česku začíná být enormní problém. Pro farmy, lesy i kvůli požárům

Domácí
12. 5. 2025
Vydra, která křičí nebo zívá

Našli jste mrtvou vydru? Nahlašte ji, pomůžete tím přírodě a řekám

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ