Výměna dětí: rodiny se potkaly v Třebíči
07.10.2007 16:52 Původní zpráva Aktualizováno 07.10. 19:52
Rodiny dětí, které byly zaměněny v třebíčské porodnici, se v neděli odpoledne krátce setkaly před nemocnicí v Třebíči, kde je hospitalizována babička jedné z rodin. Šlo přitom o neplánované setkání. Obě postižené rodiny i se svými biologickými potomky by se měly v nejbližší době začít scházet intenzivněji. Plánují utajené setkání, kdy spolu zůstanou dva dny.
Rodiče tak začnou připravovat malá děvčátka Nikolu a Veroniku na to, že si je prohodí. První takový pokus je možné očekávat ještě před příštím víkendem. Setkání na utajeném místě má zaplatit třebíčská nemocnice.
Výměna obou holčiček by se měla podle dohody uskutečnit do Vánoc. Nedělní improvizovaná schůzka byla jedním z prvních kroků.
"Výměnu si neumím představit"
Otcové Nikoly a Veroniky plánují společné víkendy obou rodin. Oba páry kvůli dětem chtějí, aby se výměna uskutečnila co nejdříve.
"Nedokážu si výměnu vůbec představit, zní to hrozně. Bude to muset být formou nějakých schůzek," řekl pro ČTK zdrceně Jan Čermák. Oba otcové přiznávají, že zatím nebyl čas ani na výměnu zkušeností. Nevědí tak ani, co mají například děti rády. Na to je zapotřebí těch společných víkendů, konstatovali.
"Když jsem Nikolku poprvé viděl, tak jsem si říkal, nepotřebuji vůbec žádné testy, ta podoba tam je. To samé, když přišel Libor do místnosti. Bylo vidět, že Verunka je podobná zase na Libora," vzpomíná. "Tu holčičku jsem viděl zhruba půl hodiny a za tu půlhodinu vím, že je to moje dcera, a nedokážu říct, co k ní cítím. Samozřejmě že k ní něco cítím, ale za půl hodiny nemohu říct, že ji miluji," přiznal Čermák.Čermákovi stále ještě zvažují, zda a v jaké výši budou chtít po nemocnici odškodné. "To, že si budeme stavět společný dvojdomek, jsme se dozvěděli z novin," uvedl Čermák. "Nic takového není pravda," zdůraznil. Jen Brožovi podle něj budují přístavbu k domku rodičů, z toho asi vznikly fámy.
O průběhu vyšetřování v nemocnici rodiny nic nevědí. Mlčí nemocnice i kraj. V kontaktu jsou jen se sociálními pracovnicemi. Nabízených služeb psychologa zatím nevyužili. Nechtějí ho především na prvním dlouhodobějším pobytu, který by se měl uskutečnit příští týden. "Ani náhodou, tam chceme být sami, abychom se poznali," zdůraznil Broža.
Pátrání: důkazů bude asi dost
Klíčem k vyšetření je lékařská dokumentace, ve které by mělo být napsáno, kdo z lékařů a sester měl v den porodu v prosinci službu. Podle některých informací už je v podezření trojice zaměstnanců. „Oficiálně takovou zprávu nemám," řekl hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. „Ale dokumentace byla okamžitě zapečetěna a zabezpečena," dodal. Nyní by ji měla mít k dispozici i policie. Po vlastní ose pátrá i nemocnice a rovněž kraj, který je zřizovatelem nemocnice. V pondělí do nemocnice pošle kontrolory.
V nemocnici samotné panuje klid, ale zaměstnanci jsou viditelně pod tlakem. A s médii komunikují opatrně a výhradně anonymně. „Máme tady z toho těžkou hlavu," svěřila se jedna ze sester novorozeneckého oddělení. „Ale kdoví, jak to bylo." Vedení nemocnice vydalo pouze strohé prohlášení, ve kterém popsalo, že všechny postupy na oddělení nechalo přezkoumat. Lékařskou zprávu zřejmě dosud nezkoumala ani jedna z rodin. „Na to vůbec nebyl čas," potvrdil Libor Broža.
Jenže nedostatečné označení novorozenců naznačují fotky Jana Čermáka, které pořídil při porodu. Hrubou chybu nemocnice těžce snášejí zejména obě matky děvčátek. „Musím dceru chránit, je těhotná, tak aby o to nepřišla," řekla tchyně Čermáka.
S výměnou děvčátek může být ještě problém. Zatímco někteří právníci říkají, že by stačila pouhá výměna, protože rodné listy jsou v pořádku, ministerstvo vnitra spíše doporučuje vystavit nové. „Ale to se zatím bavíme v teoretické rovině," řekla Hana Malá z ministerstva.
Foto: Petra Mášová a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.