Práce ve vazbě
Zaměstnanost vězňů stoupá. Uplatní se v automobilkách či v potravináštví
13.02.2018 19:15
Zaměstnanost vězňů v Česku stoupá. Oproti minulému roku eviduje Úřad práce osmi procentní nárůst. Firmy navíc vězňům často po skončení jejich trestu nabízí plnohodnotné zaměstnání. Informoval o tom server iROZHLAS.cz.
Až 60 procent vězňů v Česku dělá nějakou práci. Nejčastěji se uplatňují v automobilovém průmyslu, ale také v kovovýrobě nebo v potravinářství. Z věznice Vinařice na Kladensku dokonce někteří chodí jako telefonní operátoři do takzvaných call center.
Za zvýšenou zaměstnaností vězňů stojí například možnost různých rekvalifikací. Třeba v Ostravě otevřeli kurz na pánského kadeřníka. "Cílem je snižování recidivy trestné činnosti, a to hlavně zajišťováním rekvalifikace a zaměstnáváním odsouzených osob," sdělil pro Radiožurnál Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti.
Kromě rekvalifikace se lze ve věznicích i něčemu vyučit. Například jako Michaela, která ve vazbě vystudovala učňovský obor a ráda by zakotvila v textilním odvětví. "Možná bych chtěla být nějakým textilním restaurátorem. Asi by mě bavilo restaurovat nějaké starší textilie," popsala loni své přání.
Práce ve vazbě se vězňům později může vyplatit. "Máme zkušenosti s některými zaměstnavateli, že již v průběhu výkonu trestu nabídnou odsouzeným možnost zaměstnání i po výkonu trestu," řekla mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.