Vláda navrhuje zrušit daňovou slevu pro firmy a podnikatele, kteří zaměstnávají víc než polovinu zdravotně postižených zaměstnanců. Kabinet argumentuje tím, že zaměstnavatelé zneužívají toto zvýhodnění jen k tomu, aby měli nižší daně.
Změnu vláda navrhla v novele zákona o daních z příjmů a předložila ji poslancům, kteří by se jí měli zabývat na říjnové schůzi. Ostatní slevy na zdravotně postižené zaměstnance ale zůstanou.
Podle současného zákona má daňový poplatník právo na slevu na dani ve výši jedné poloviny toho, co má odvést státu. Musí ale zaměstnávat nejméně 25 lidí a víc než polovina z nich musí být zdravotně postižená. To chce nyní vláda ze zákona vypustit.
Ministerstvo financí argumentuje tím, že podle zkušeností daňové správy v mnoha případech zaměstnavatelé toto pravidlo zneužívají. Například se ve skupině propojených firem vytvoří dceřiná společnost, do které se převádějí výnosy z jiných firem. Dceřiná společnost pak zaměstnává potřebný počet zdravotně postižených a v důsledku toho platí nižší daně. Z toho lze podle ministerstva odvodit, že poplatníci tuto slevu zneužívají, protože jejím smyslem je podpořit zaměstnávání postižených, a nikoli snížit daně a zvýšit zisky zaměstnavatelů.
Ministerstvo se zaměřilo na téměř 40 daňových poplatníků, kteří uplatňovali slevu na zaměstnávání zdravotně postižených v objemu nad jeden milion korun. Jen u pěti z nich prý nebylo možné považovat uplatňování slevy za daňovou optimalizaci. Tuto slevu navíc může využít jen takový zaměstnavatel zdravotně postižených, který musí zaplatit daň. To ale u řady z nich nenastane, protože mají většinou nižší zisky.
Firmám dál zůstane možnost odečíst si přímo z daně 18 tisíc korun za každého zaměstnance se zdravotním postižením a 60 tisíc korun u těch, kteří mají těžší zdravotní postižení. Vzhledem k tomu, že se sazby daně firem v posledních letech snižovaly, pak se tyto slevy vlastně zvyšovaly, argumentuje důvodová zpráva.