Také Filipínci jsou přesvědčeni, že devítičlennou skupinu cizinců, v níž byl i český občan, unesli minulý pátek příslušníci radikální organizace Islámský stát. Po telefonátu s filipínským protějškem Albertem del Rosariem to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Prezident Miloš Zeman považuje situaci kolem pohřešovaného Čecha v Libyi za velmi vážnou. Ocenil práci české diplomacie i vyjádření Zaorálka k podniknutým krokům.
Rakouské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že skupinu tvořenou Čechem, Rakušanem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a Ghaňanem unesli radikálové z IS a že při jejím odvozu nebyl žádný její člen zraněn. "Filipínci by vám také určitě potvrdili, že jsou přesvědčeni, že za tou akcí stojí libyjská odnož takzvaného Islámského státu," uvedl Zaorálek. Informace, které má česká diplomacie, potvrzují podle ministra tuto skutečnost na 99 procent.
Podle Zaorálka se Manila domnívá, že za únosem je "tvrdé jádro IS ze Syrty", které podle Filipín stálo i za předchozími únosy Filipínců v Libyi. Šéf české diplomacie zároveň oznámil, že se dohodl na pravidelných konzultacích této záležitosti s kolegy z Filipín a Rakouska, jejichž občané jsou rovněž mezi pohřešovanými po útoku na ropné pole Ghaní.
V případu pohřešovaného Čecha, kterým je podle českých médií pracovník cateringového servisu pracující pro společnost VAOS, jež dodává služby libyjskému ropnému sektoru, Zaorálek žádné nové informace nemá. Česko podle něj zatím nikdo nekontaktoval a diplomacie netuší, kde se muž nachází, ani v jakém je stavu. V regionu už je jeden český diplomat a druhý tam podle Zaorálka právě cestuje. Za úkol mají shánět o případu informace a komunikovat s místními úřady.
"Jde o setkávání se s lidmi v různých oblastech," přiblížil ministr práci vyslaných diplomatů, kteří nejspíš nebudou působit přímo v Libyi, ale například v sousedním Tunisku. "Bude záležet na tom, kam bude možné jet a kam ne. To jsou věci, o kterých vůbec nemůžu mluvit," poznamenal k tomu Zaorálek. Záležitost ale podle něj primárně řeší zpravodajské služby.
"Pan prezident situaci velmi pozorně sleduje," vyjádřil se k této kauze mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. "Situace je velmi vážná. Pan prezident v tomto směru oceňuje práci české diplomacie a vyjádření ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který informoval o krocích, ke kterým dochází," dodal mluvčí.