Zaorálek: Věřím, že unesený Čech žije. Snažíme se zjistit, kde je

Domácí
12. 3. 2015 13:20
Vlajka Islámského státu.
Vlajka Islámského státu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) věří, že Čech pohřešovaný v Libyi s dalšími cizinci po pátečním útoku na ropné pole Ghaní je naživu. Česko se nyní podle něj snaží především zjistit, kde se pohřešovaný muž nachází. Variant je podle ministra několik.

"Předpokládám a věřím, že český občan je naživu," uvedl Zaorálek, podle něhož je stále "suverénně nepravděpodobnější variantou", že muž byl s dalšímu osmi pracovníky firmy VAOS unesen radikály z libyjské odnože organizace Islámský stát.

Jistotu, že je naživu, prý ministr nemá. "Ale není to tak, že bychom si mysleli, že je to marné. My předpokládáme, že je naživu, a snažíme se zjistit, kde je," řekl Zaorálek po jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí.

Konkrétní představu o osudu pohřešovaného Čecha úřad podle Zaorálka zatím nemá. "Je to pořád tak, že máme více hypotéz a vyhodnocujeme je. Jdeme několika směry. To hlavní je zjistit, kde by se měl český občan nacházet. My hledáme první to místo," přiblížil ministr. "To se nám v tuto chvíli ještě nedaří určit, protože variant je více," dodal.

Kolik lidí na jeho nalezení pracuje, odmítl ministr specifikovat. Je jich podle něj ale značné množství. Česko podle Zaorálka spolupracuje s ostatními státy, jejichž občané se po útoku pohřešují, i s mezinárodními organizacemi, které v Libyi působí. Praha do regionu také vyslala dva diplomaty, kteří už jsou na místě a mají sbírat informace a zajišťovat kontakty. Jejich počet je podle Zaorálka dostačující. "Ten počet odpovídá práci, která se má odvést," soudí.

Česku se podle ministra rovněž hlásí řada lidí, kteří tvrdí, že mají v oblasti kontakty, které by mohly pomoci muže najít. Úřady se nyní snaží mezi nimi najít ty nejspolehlivější. "Tohle vyhodnocování kontaktů a jejich hodnoty i těch hypotéz a variant, které se nám nabízejí, to je velká část té práce," přiblížil aktivity ministerstva a tajných služeb.

Čech se pohřešuje spolu s jedním Rakušanem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a Ghaňanem. Skupina pracovala v severoafrické zemi pro firmu VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Doležal Michal

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ